Chovatelská stanice - Flanderský bouvier

Závody

CACT ZVV3 Přeštice

Závod v přešticích proběhl ve dbech 9 až 11 června. Přeštice leží v Plzeňském kraji a tak byla cesta dost dlouhá. Celý arál kde závod probíhal se skládá ze dvou částí, , v zadu je meší cvičební plocha s tréninkovými překážkami a velkou branou je prpojená s velkou plochou roměru hřiště s překážkami a pevnými zástěnami. Z jedné strany je prostor lemovaný vzrostlými stromy podél řeky, které poskytovaly příjemný stín a chládek, z druhé stany je pak chodník a silnice s poměrně velkým provozem.

Na závod jsem se z části těšila, z části se bo zkušenosti z Volenice obávala. Musím říct, že závod byl úžasný a já  a vlastně i Michal jsme měli možnost poznat příjemnou atmosféru bez zbytečné nepřejícnosti a nepříjemné rivality jako jsme vídali na velkých vrcholových závodech. V pátek jsme potrénovali poslušnost, proběhl nástup a losování startovních čísel. Vytáhla jsem si jedenáctku, což bylo první číslo pro kategorii ZVV3.

V sobotu nás čekala stopa, která byla našlapaná ve vojtěžce. Naše stopa byla místa ve velmi vysokém porostu, Charlie se střídavě vynořovala a opět potápěla do hlubin , v míste kdy nebyly rostliny tak vysoké, přépadně byly řidší čuchala velmi pěkně. Ztratily jsme body za lomy, kde předevší ten první jí dal zabrat, když ho nejprve vyšla, ale pak hledala na druhé straně. Nakonec si se vším poradila a stopu úspěšně dokončila i s označením předmětů i když i za ně měla bodovou ztrátu za válení se na boku. Ale já vždy viděla jak se nadšeně svalila u předmětu a oči říkaly uff našla jsem ho mamko Laughing Získaly jsme 87 bodů, pan rohodčí ocenil Chrlie samostatnost v řešení problémů.

Odpoledne nás čekala obrana, vzhledem k tomu, že to byla naše první obrana na závodech v této kategorii, dost jsem se bála abych něco nezkazila. Moje nejistota se tak projevila u prvního kousání. Ale pěkně popořadě. Revíry i vyštěkání zvládla Charlie na jedničku s plnými body. Při příchodu k prohlídce a výslechu už byla vidět určitá neukázněnost Charlie, která pak pokračovala při doprovodu. Přepad při doprovodu Charlie pěkně kousla, ale pak  začala vymýšlet a pustila až na drhý povel a to skoro na hranici třetího povelu. Bohužel se ukázal můj problém. A to že pokud chci mít Charlie pevně v ruce, nesmím zaváhat, musím být absolutně sebejistá a svým chováním dát Charlie jednoznačné hranice. Já byla dsoustředěná hlavně na to jak mám dávat pokyny figurantovi, jak mám dodržovat všechny čáry a vzdálenosti při doprovodu a podobně. Zbytek obrany už byl s lepším kontaktem, jak následující doprovod tak hlídaání 2 minuty, zákrok při dochodu figuranta a samostané pouštění. Na konroláku předvedla Charlie moc pěkný razantní zákrok a pustila i přes tlak obuškem od figuranta.  Škoda pouštění ztratily jsme na něm 4 body. Celem jsme si  na obraně vysloužly 89 bodů. A byl to závazek na nedělní den na poslušnost ke splnění zkoušky.

V neděli ráno nás čekal poslední oddíl zkoušky ZVV3. Ještě před tím než jsme šly na plat připoměli jsme s Míšou Chalie jak má vypadat plazení.

Ovladatelnost Charlie šla pěkně, ale umí líp, u ploh jsme zratily bodík za stůj na druhý povel. Odložení v sedě a štěkání za pný počet. Plazení Charlie překvapivě zvládla za 8 bodů. Aport přes áčko s chybou za překusy. Největší ztrátu jem měly na žebříku. kdy Charlie sezkočila z poloviny zpátky se vrátila ke mně a ne po žebříku. Tam jsme dostaly jen 4 body. Pak vysílačka s drobnou chybou a přivolání za planý počet. Dlohodobé odložení za plný počet, celkem pak pslušnost 89 bodů, škoda toho žebříku ..

Ale zvádly jsme to a složily zkoušku ato na závodech a ještě s pěknými body {#emotions_dlg.love}

Charlie je neuvěřitelná fena !{#emotions_dlg.love}

23.06.2023

Volenice 2023

CACT VOLENICE 2023

21.- 23.4.2023

 

Na závod jsem se hodně připravovala a také se těšila, že vyzkoušíme a užijeme si něco nového.

Vzala jsem si dovolenou, abychom mohli být na místě v klidu už v poledne a nemuseli se honit.

S Charlie jsem ve středu šla na dlouhou procházku a také ve čtvrtek jsme se prošli kolem cvičáku, to bylo moc fajn.

V pondělí jsme ještě šli stopu, šlápnul nám ji Míša a v úterý jsme projeli poslušnost i obranu.

Myslím, že Charlie byla moc dobře připravená i naladěná.

 

Na tréninku, jsem odměňovala balonkem za pěknou chůzi, vyzkoušeli jsme polohy , plazení držení aportu a žebřík.

Bohužel jsem nedělala áčko což se ukázalo jako velká chyba.

Pak jsem šla ještě jednou na plac a vyzkoušely jsme odložení, ještě že jsme tam šly, protože na place trénovali i obrany a Charlie šla na plac jako na obranu, dalo mi hodně práce ji zorientovat na mě.

Losování a zahájení bylo tak jako všechno se zpožděním  a navíc tak jako langsám. Vylosovala jsem startovní číslo 6 a to znamenalo v sobotu před jedenáctou poslušnost a před druhou hodinou pak stopu. Obrana čekala všechny až v neděli.

U prvních závodníků jsem zjistila, že rozhodčí velí na polohách nejdříve lehni… o jee.

Další specialita byla, že všechny cviky  - polohy, štěkání i plazení začínaly na jedné čáře a navíc cviky nebyly podle zkušebního řádu. Než jsme šly na plac snažila jsem se Charlie vysvětlit, že nejdříve bude v polohách lehni, moc to chtěla pochopit, ale nakonec alespoň trochu, přijala že to jinak než jsem to do ní poslední dobu chtěla, protože jsem viděla na videu že Beníšek dává nejdříve stůj. Jenže to jsem nevěděla, že celý závod bude o napískávání domácím a tak mi pomalu začíná docházet, proč domácí věděli co mají trénovat….

Na ovladatelnosti jsem byla připravená, že pokud Charlie nebude v kontaktu, začnu používat povely. Ale nebylo to potřeba. Charlie byla krásně v kontaktu po celou dobu, ani nijak neštěkala, pouze nepatrně  pobroukávala, ale Michal říkal že u diváků to nebylo slyšet. Za ovladatelnost jsme obdržely ještě výborně. Také odložení v sedě se nám povedlo J Na polohách Charlie nejdříve zaujala polohu ve stoje , ale pak ji na můj pokyn opravila na lehni, zbytek byl v pořádku a tak polohy za dobře.

U štěkání jsem udělala velkou chybu, když jsem jí před odchodem neřekla zůstaň. Takže na povel si sedla a až později se rozštěkala. Moje chyba L  U plazení máme velké rezervy. Tam Charlie plazila jen krátce, pak  po nohách přikrčená přišla ke mně, rozhodčí mi dal k noze, ani nevelel ať ji posadím ke mně. U ostatních to říkal…no nevím.

Ale to nebylo všechno co jsem zkazila. U aportu přes áčko jsem to na poprvé hodila blbě hodně vedle překážky, takže mi rozhodčí řekl ať hodím znovu. Na podruhé to už bylo lepší, ale rozhodčí znovu a že už mám poslední pokus. Sice to zase letělo bokem , ale už to bylo lepší a rozhodčí jako anulace cviku a já na něj že ji můžu poslat. Na to se začal čertit, že jsem to nepřehodila přes áčko a že ne  a anulace cviku a že psovod má být schopen přehodit áčko! Evidentně jsem ho naštvala..

Bohužel celá této epizoda zanechala své i na žebříku. Charlie ho krásně přešla s drobným vynecháním poslední šprycle, ale na zpět se vydala přes áčko, protože to jsem já přece popletla a neposlala jsem ji tam. Rozhodčího to potěšilo… Na vysílačce vyběhla super, lehla taky  ale na první přivolání začala kolem hledat balonek a tak jsem musela dát povel ještě jednou. U druhé vysílačky vyběhla trochu šikmo jako na chlapa co stál u vchodu, ale pak se oblokem lehce srovnala, lehnutí bylo v pohodě a přivolání jsem zařvala výrazněji, takže to se vrátila hned, ale sedla si zešikma. Všechny naše chybky rozhodčího potěšili, dal nám 63 bodů. Ale pro mě bylo nejdůležitější že Charlie krásně pracovala, vypadalo to že ji to baví. I když mě to mrzelo, mám z Charlie ohromnou radost.

V průběhu dne postupně začínal foukat vítr a udělalo se hodně horko, bylo to na tričko s krátkým rukávem.

O půl druhé jsme měli odjezd na stopy. Museli jsme si počkat než přijel někdo kdo nás zavede. Naštěstí to bylo kousek, ale dotyčný se musel jet zeptat jestli budeme na té cestě co první skupina nebo nás má odvést jinam. Nakonec nás odvedl o kus dál do nějakého JZD. Až teď chápu proč nepoužil telefon – bylo by to slyšet jak se domlouvá a také proč nás odvedl tak daleko…

Protože tam byla jedna z krav s hlavou šprajcnutou ve dvířkách chtěli ostatní ze skupiny aby zavolali někomu z družstva aby ji uvolnil. Vylosovali jsme a já měla mít druhou stopu. Ten co jsme u něj vylosovali nám pak ukázal stopy kde by měly být. Byl to kus cesty směrem na cestu kde parkovala první skupiny.

Nakonec se ukázalo, že naše stopy jsou jinde než nám řekli a ještě k tomu jsme na ně šli zhruba kilák a půl. Horko jako v pekle, chvílemi nárazový vítr. První na stopě se rozešel  na stopovačku a krátce na to skončil. Pak jsme měly jít my. Charlie byla ufuněná, když jsme přišli, po asi osmi minutách nám rozhodčí vyzval , že jdeme. Nespěchala jsem, chtěla jsem Charlie nechat oddychnout co nejvíc. Už přihlášení se rozhodčí, nějakej Dejmek tvářil dost nepříjemně.  Charlie vyšla pěkně, po nějaké době začala vyhledávat lomy a i vycházela ze stopy, lom přešla ale brzy na to přišla a podařilo se jí ho dohledat. Předmět označila. Nechala jsem ji trochu vydechnout a pokračovaly jsme dál, Charlie chvíli zaváhala, dala jsem povel,pak pokračovala dál, lom zase přešla, ale intenzivně ho dohledávala. Po chvíli na mě rozhodčí ať jdu za psem, ale Charlie na povoleném vodítku kroužila a hledala lom, takže jsem netušila kam mám jako vyjít a stála jsem pořád na místě, až na mě rozhodčí zařval ať vyjdu za tím psem. Vyšla jsem asi dva kroky a on mě ukončil. Kladeč mi říká tady jste stála na lomu. A rozhodčí úplně hnusně ! , no paní o tom věděla! To jsem zůstala úplně paff a říkám to jsem teda nevěděla! Když jsem vyšla, Charlie na mě s údivem koukla, proč jdu když na stopu ještě nenarazila, musela si myslet , že jsem úplně pitomá. Celé mě to hodně mrzelo, protože Charlie dřela jako kůň L Bylo to hodně nespravedlivé !!!! Navíc mě chování rozhodčího dost urazilo, bylo dost hulvátské a neprofesionální. Nadávala jsem. Ale byla jsem moc pyšná na Charlie, byla úžasná dřela i přes to že na stopu musela jít v horku kilometr a půl minimálně. Je to borka! Nejhorší na tom bylo, že z  cesty kam jsme měli původně dorazit byla naše stopa vzdálená zhruba do 500 metrů ! L Na stopě jsme obdrželi 39 bodů L

Ale to nebyl ještě konec slavné organice závodu. Když jsme přišli k autu, popojížděl tam chlap a fotil si auta. Zeptala jsem se jestli něco potřebuje ( já pitomá!) a on na nás pustil, že tady nemáme co dělat. A já mu řekla, že to musí za pořadatelem, že nás sem zavedli. O on kdo a já říkám, že jsem na závodech ve Volenici u pana Šmatláka. Chlápek mě dostal, protože mi na to řekl, že to by pan Šmatlák nikdy neudělal a vytáhl telefon, asi s někým mluvil a říká do telefonu, prosím, Tě můžeš té paní říct, že tady nemá co dělat…tak jí to prosím, tě vysvětli!

No to byla poslední kapka! Vzteky jsem neviděla, pocit nespravedlnosti a bezmoci se mnou cloumal. Rozhodla jsem se po tom všem , že v takovém závodě, který se vysmívá sportovnímu chování pokračovat nebudu. Po návratu na místo konání jsem vyrazila do kanceláře a řekla, že odstupuju ze soutěže s tím, že si pokračováním v takové soutěži nebudu koledovat o další mrtvici.

Bylo mi vyhověno, pan Ulč mi řekl, že v Přešticích to bude o něčem jiném a popřál mi hodně štěstí příště.

 

Co jistě vím, že do Volenice už nikdy nepojedem. Zmanipulovaný závod, kdy vše bylo postavené pro domácí, posuzování rozhodčích ( na poslušnosti a stopě)určitě nebylo korektní a to neberu s ohledem na náš výsledek. A ve finále už jen to , že z patnácti startujících měli všichni  na stopě minimum bodů, našich 39 bylo nejvíc a pouze dva místní získali přes devadesát bodů a jeden cizí  z první skupiny devadesát už vypovídá o všem.

 

N druhou stranu mi Charlie udělala ohromnou radost, dřela po celou dobu a vypadlo to že ji to i baví. Ty drobné chyby opravíme J

Ve finále jsme se také po dlouhé době viděli s s Andělama, to bylo super a z Charlie jsme měla také velkou radost {#emotions_dlg.love}

 

28.04.2023

Gucci a výběrová soutěž v Roudnici

Ve dnech 7.-9.4. pobíhala na hřišti SK Předotín poslední výběrová soutěž, na kterou se MIchal s Gučem velmi pečlivě připravovali. Bohužel nám doma začala doma hárat Pippa a v době soutěže byla v tom nejlepším. Všem pejskům pořádně zamotala hlavu, včetně Guče. Na stopě se klukům nedařilo, pouhých 65 bodů, bylo pro Michala velkým zklamáním, obzvlášť, kdyžna konci března Guči vyplaskl na zkouškách FPr3 stopu na 92 bodů. Následující den pak už oba hodně rozhození vybojovali 82 bodů na poslušnosti, kde Gucci dělal zbytečné chyby a Michal vynechal zastavení na ovladatelnosti. Co se týká obrany , tak zde jsme s panem rozhodčím Zimkem, koukali zřejmně na jiného psa, i když se nepovedly zastěny, vše ostaní bylo moc pěkné. Patrně potřeboval pan rozhodčí popotahování z ČKS, kvůli podzimní VS v Bohovicích nějakým způsobem Michalovi vrátit {#emotions_dlg.evil} Takže obrana 75 bodů. Zde ona obrana.

Celkově pak celá akce na tolik Michala zklamala, obzvlášť, když s Gučem poctivě celou zimu trénovli, měl chuť se na vše vykašlat.

Snad si brzy spraví chuť a najde zase radost ze soutěžení...{#emotions_dlg.love}

 

17.04.2023

MR FO a FBO Bochovice 16.-.18.9.2022

V pátek jsme vyrazli na svátek bouvierů a francouzských ovčáků. Soutěžní klání mezi plemeny bauceron, briard a bouvier probíhal pod taktovkou party kolem Martiny Černé v Bochovicích.

Michal s Ričem závodili v kategorii IGP1 a my s Pippou opět ve FPr1, protože Pippa stále nemá dodělané obrany a ještě trochu řeší střelbu.

Michal v sobotu vylosoval 18. tedy poslední dvojice kategorie a první na odložení. Ještě dopledne nastupovali na poslušnost. Odložení Ricci zvládl v pořádku, i když byl pěkně našponovaný. Ovladatelnost byla pěkná s drobnými chybkami, odkládačky také pěkné. Největší ztráty ale přišly na aportech a to když na obou aportech vyběhl po odhození bez povelu hned pro aport. Na překážce pak přeskočil tam , uchopil aport a zpět oběhl překážku a přinesl aport. Na druhou stranu samotné provedení aporu bylo moc pěkné s minimem překusů. Další velká hrubka byla na vysílačce, kdy uleh až na druhý povel a v bráně. Celkem poslušnost na 80 bodů.

Před obědem je čekala obrana. Báli jsme se jak Ricci zvládne cizí figuranty, obzvlášť Neužila, který velmi aktivně pracoval leadrem, ještě navíc žluté barvy. Ale Ricci si poradil bravurně, měl krásné vyštěkání, zákusy byly ve velké razanci, ale ne úplně plné a pevné. Ale celkově moc pěkná obrana za 82 bodů.

Stopy nás čekali v neděli. Nejdříve stopovali hned ráno FPr1, tedy my s Pippou. Bohužel jsme chytly silný déšť už od rána. Stopu jsem kladla i zvedaly jsme ji ve slejváku. Obávala jsem se jak Pippa půjde, protože v trénincích co začala hárat to byla katastrofa. Byť začátek vypadal slibně, tak už první lom byl špatný a celkově zbytek už byl špatně. Druhý předmět přešla a druhý lom nenašla, i když jsem ji několikrát naváděla. Úplně se na stopu vyprdla. Dostaly jsme 48 bodů a to bylo ještě víc než si Pippa zasloužila.

Po naší stopě nás Michal odvezl zpět do areálu, kde jsme měly s Charlie předvést zkušebního psa. Charlie to zvládla moc pěkně, kde jsem potřebovala tak jsem si ji slovně porovnala, ale moc to nebylo třeba. Jediné co bylo s chybama bylo dohlídání kde se  na mě Chalie ohlížela.. ale jiak moc pěkná práce, udělala mi holčička radost.

Mez tím byl Michal na stopě. Už nepršelo ale o to víc fučelo. Ricci měl moc pěknou stopu i přes to že foukal opravdu velký vítr. Bohužel na posledním úseku ztratil hodně bodů, ale předměty i prní třetinu měl úplně čistou. Nakonec získali 88 bodů. 

V součtu 88,80,82 tedy 250 bodů přineslo Michalovi s Ričem 1. místo v kategorii IGP1 a naprosto zasloženě.

MOc pěkný závod a už se těším na příště protože jsem se rozhodla , že zazáříme i my s Pippou {#emotions_dlg.love}

20.09.2022

Náchodské štěkání 4.6.2022

V sobotu ná po dvou letech covidové pauzy čekal krajský závod Náchodské štěkání pořádaný naší domovskou organizací Náchod- Sport. Jako rozhočího jsme měli domluveného pana Luboše Jánského, protže jsme předpokládali velmi nízkou účast, víceméně poza našich cvičících členů, což znamenalo jedenáct psů. Tedy do každé kategorie akorát tři.

Poslední den uzávěrky se změnila situace, z Hronova se přihlsilo 14 lidí, k romu jeden z Přelouče, jeden z Javorky a další ještě z naší ZKO. Takže začala sháňka po druhém rozhodčím, protože 27 účastníků už bylo na jednoho moc. Také se domluvil druhý figurant a tak závod nakonec posuzoval ještě pan Petr Vyčítal a jako figurant se k Vráťovi přidal ještě Jarda Korityak.

Jelo se na dva placy. Vzadu ZZO, měly jsme s Pippou startovní číslo 2.  Nejdřív byla Pippa vykulená, tak sjem ji nastartovala ritálem a to pomohlo. Když pan Jánský příchával výchozí cedulku, začala trochu vrčet, tak jsem ji musela opět uměrnit k práci. Na volno vyrazila směrek k Ozzmu, který  čekal u odložení. Velkým obloukem je minula a to už jsem volala ke mně! Zpátky běžela v takovém tempu, že by mě určitě minula a tak přišel druhý povel. Ten ji zabrzdil, ale v tá rychlesti se v podstatě nahrnula trochu šikmo pode mně (7,5 b.). Chůze byla pěkná(9,5), polohy taky( 10), u doložení za ochodu prý  kolem čuchala( potvora!), ale jinak v pořádku(9,5). Aport byl s jejím šlapáním po aportu, ale přinesla ho pěkně v rychlostia předemnou pěkně držela i když s pár překusy(8,5). Douhodobé odložení zvládla v pořádku(10). Celkově jsme získali 55 bodů Smile

Vzhledem lk tomu, že Ashli skončila minulý týden hárání, startovili v verunkou jako poslední dety startovní číslo 10. Bohužel Ashli nemá závody ráda, proto s ní Verunka nikam nejezdí, a tak nepředvedla to jak umí pěkně chodit u nohy. Ostaní cviky zvládla všěchny, tentokrát Verunku nevypekla ani na aporu, aini dna dlouhodobém odložení. Bohužel jejich výkon na bednu nestačil..

S Chrlie jsme měli startovní číslo 1. Nastupovalo se ve dvojicích a tak jsme začínaly ovladatelností. Chalie se mi podařilo vést v trénikovém módu. Ovladatelnost byla moc pěkná, výtky jsme dostala za nedotočené čelem vzad a v pravo vbok, aké párkrát poštěkla, ale jinak pěkné (13). Odložení v sedě bylo pěké, prý mohlo být rychleší (4,5). V leže přiběhla předemně, ale neseděla přími proti zipu(9), ve stoje byly krůčky  dva a také nebyla přímo takže (8). S aportama mi udělala radost volný byl moc pěkný s mírným přkusem (8). přes překážku jsem házela dvakrát poprvé se mi po dopadu odkutálel do boku. Při přeskakování si trošku škrtla, ale aport přinesla předemně s lehkými překusy. Po odebrání jsem ji nechala déle držet, až mě Jánský řekl přiřadit, použlila jsem omocný povel na překusy(11). Na áčku to bylo pěkné, vytýkal mi odskok z hora , ale na fotkách je videt že skákala z jedné třetiny. zase překujy, taktokrát pomocný povel  aby na mě koukala po odebrání (11). Vysílačka byla s pozdějším a pomalejším lehnutím(8,5). Největší zbytečno ztrátu jsme dostaly za odložení, kdy jsem ji při přecházení a následném přecházením vyrušila z módu a milá Charlie se nejen převalila, ale dokonce si začala drbat záda(7) ! Celkem za poslušnost 80 bodů.

Krásnou poslušnost měl Michal s Gučem. Ti začínali odložením (9). Chůze byla nádherná až na klus kde Gucci hodně poskakoval (13). Odkládačky byly všech moc pěkné i když si na nich pan rozhodčí něco našel. V sedě 4,5, v leže (9), ve stoje (9). Super aport volný (9,5). Překážka byla moc pěkná s jediným drobným překusem (13,5) a áčko taky moc pěkný, ani nevím za co jim strhl rohodčí body (12,5). Vysílačka je koci s mírným vyosením (9). Celkem 88 bodů a nejslepší poslušnost IGP3!

 Na obrany se mi podařilo dosta Charlie do správného módu. Revíry byly super bez zaváhání a když ná vytkl rozhočí nenahlížení do plent a obíhání mělo být těsnější (8). Vyštěkání luxusní (15),  pokus o útěk super pěkně se mnou spolupracovala i nádherně dohlídávala (9) obrana přihlídání taky pěkný razantní a  paráda pouštění (14), zadní doprovod pěkný až do lomu, tam se mi začale oddalovat od nohy(4,5). Boční doprovod jedním štěknutím, ale pak v pořádku. Na útak mi šla také pěkně , požád jsem pracovala na kontaktu a propojení. Útok byl mazec vlítla do Vráti Jako bomba, byla to pěkná rána i ze zadu. Prý neúplný záku no nevím na fotkách není(13) a obrana při hlídání byla taky super jen při dohlídání koukla po mě když už jsem byla skoro u ní. (13) celkem obrana 90bodů  a nejlepší obrana IGP3. Musím říct že celá obrana byla supar , ohromě razantní, kouštění čisté , přechodové fáze super a moc se zlepšilo hlídání {#emotions_dlg.love}

Gucci provedl super revíry i když si na nich pan rozhočí něco našel (9), vyštěkání taky moc pěkné prý debylo tak drsné (14), útěk super i vladatelnost při přecházení, škoda, že Gučův boj považoval pan rozhodčíza neklidný zákus {#emotions_dlg.sad} (8), ochrana při hlídání super zase s bojem pouštění super, akorát,že rozhodčí vyžadoval přechodovou fázy ví jak jednu vteřinu {#emotions_dlg.sad}(12), zadní doprovod moc pěkný (4,5). Zákus na přepadu super(12,5)při bočním dorovodu začal guči štěkat ale pak přestal. Odchod na úto měli Michal s Gučem moc pěkný, následný zákro taky super , zase s bojovností a super pouštěním (12) a obrana při hlídání taky moc pěkné, při doprovodu se Gucci neposadil (11). Celkově obodval rozhodčí Michalovi s Gučem obranu pouze na  83 bodů, díky tomu že boj považoval za neklid a přechodovou fázi chtěl delší než 1 vteřinu jak má být. Ale radost na kluky podívat a moc se jimvš epovedlo. Také  se nakonec usadili na příčce nejvyšší a my s Charlie jsme jim dvěma body šlapaly na paty hladně díky moc povedené obraně.

Co je hlavní,je to že všichni pejsci nám vrátili naši snahu a práci při trénincích {#emotions_dlg.love}

Fotky 

07.06.2022

Výběrová soutěž v Bochovicích 16.-17.10.2021

Tuto výběrovou soutěž si Michal vybral, protože místo velmi dobře známe z táborů a mistrovství francouzských ovčáků a bouvierů. Také zde měli možnost už několik týdnů předem trénovat  s Jardou Labíkem.

Bohužel když jmse odjížděli týden před tímto závodem z Roudnice rozhárala se  Verunce Ashleka, což velmi narušilo konečné přípravy Guče. Najednou nebyl schopný pořádně čuchat, začal být nezvoznější. Padlo tedy rozhodnutí vyrazit do Bochovic už ve čtvrtek i když páteční tréninky byly plánovány až od dvanácti hodin.

Čtvrteční noc jsme nocovali na večícím place, ráno tam nejelo další auto s jinými účastníky. Když přijela Helenka, přesunuli jsme se do arálu, Michal se šel podívat na plac. Když přijel Juráš, tak si postavili překážky a zacvičili si. Později pak Michal ještě poténoval s Gučem revíry, ukázalo se Gucci chtěl běžet ze třetí na šestou a tak Michal spřádal plán jak Guče navést správně. Večer jsme poseděli, dali si večeři ( pečené koleno) a pak se šli vyspat. Ve čtři nás probudil alarm z přehřátého kotle, takže jsme se moc nevyspali.

Při losování už Michal dopředu věděl kam si šáhne a vylosoval desítku. tedy v druhé šestici a začínal také odložením. V neděli v devět hodin ho pak čekala stopa.

Poslušnost zvládl Gucci s elegancí sobě vlastní a i když se Michal přiznal k velké nervozitě, nebylo to na něm vidět, teda kromě toho jak se mračil Laughing Gucci zvládnul douhodobé odložení  prý s elhkým neklidem, no já si ničeho nevšimla. Jedinou chybu měli na áčku, kdy Michal hodil aport blízko, což by nevadilo, ale ten se odkutalel na stranu a Gucci pak aport zvednul a už mu to nevyšlo na skok zpět ale přišl kolem áčka. Na aportech droboučké překusy a při odhození prý nedzvedávání, to byly ztráty díky kterým zídkali Michal s Gučem na poslušnosti krásných 87 bodů.

Na obraně si Michal natáhl Gče na sebe a ten místo čtvrté zástěny zamířil na druhou, kterou oběhl, následně ho pak Michal poslalna pátou a pak už šestá. Pěkné vyštěkání, dle pana rozhodčího s dotykem {#emotions_dlg.what}. Následné přivolání, odchod, útěk a hlídání všechno moc pěkné.

Na zadním doprovodu nešel Gucci úpně přesně a také chvilkami v lomu koukat na Michala a tak tam měli ztrátu. Útok a následné hlídání bylo super i doprovod, Gucci byl moc šikovný, škoda chyby na revírech a na doprovodu. Za obranu 84 bodů a myslí, že měli dostat víc.

V pauzách jsme se věnovali ostaním pejskům a večer pak popovídali ve splečnosti s ostaními účastníky. K obědu jsme měli výborné stejky s hranolky a k večeri moc dobrý vývar.

Duhý den jsme zase vstali dřív abychom zvládli v klidu vyvenčit a v klidu se mohli připravit na odjezd na stopy.

Na místě si Michal vylosoval čtyřku, tedy poslední stopu. Ty první byly docela pěkně vidět, ale jak šel čas, zacala namrzlátráva povolovat a postupně byly vidět míň a míň. Až později Michal zjistil že na předmětech měl npsanou 14 což není zrovna Michalovo šťasné číslo.

Když nastal čas, Michal si položil Guče na kraj louky. Hlína nebyla nějak mokrá, ale nebyla ani vysušená. Osení bylo zhruba pět centimetrů, ale Michal si terén chválil a velmi chválil nakledení stop. Gučova stopa byla na jednu tranu pěkná a nedělala mu problém ve sledování  předměty označoval správně kromě posledního který mu zůstal pod packou. Bohužel po celou dobu stopa okusoval trávu. Ani povel hledej na prvním úseku nepomohl. Díky tomu výsledné body 79 , byly bohužel především ztráta za žraní trávy v průběhu stopy, pět bodů stál druhý povel, kterým se MIchal pokusil Guče usměrnit {#emotions_dlg.sad}

TO byla škoda, protože jinak by Gucci zvládl topu na velmi pěkné budy.

Nic méně první opravdu cizí stopa, cizí předměty a Gucci ji dal i s okusováním stébel. Druhý den navíc Gucci zvracel a tak ta tráva asi byla navíc reakce na žaludeční problém.

 

Myslím,že se kluci neztratili a ukázali, že se s nimi musí do budoucna počítat! {#emotions_dlg.love}

18.10.2021

Mistrovství republiky CMC 8.-10.10.2021

Druhý vrcholový závod tentokrát  v Roudnici, který  jsme měli v plánu s Charlie. Protože tréninky měly probíhat už v pátek od 10,00 hodin, vyrazili jsme na místo už ve čtvrtek. Zaparkovali jsme na konci ulice , kousek od vody. Po břehu se dalo dojít do parku,  a dalo se tam i vyvenčit, bohužel jsme tam nechodili jen my. Brzký příjed nám co se týkalo tréninku moc nepomohl, protože tam hned na desátou hodinu stála hrozná fronta na trénink poslušnosti. Nakonec jsme tedy poslušnost potrénovali až v druhém kole poslušností. Na obraně bylo taky hroznejch lidí, a tak jsem si řekla, že to Charlie zvládne, Ale tahle důvěra se mi při závodě vymstila, protože Charlie mi ze třetí zátěny vyrazila na šestou a byla z toho krásná nedostatečná za revíry, ktrá semozřejmě znehodnotila jiak moc pěknou obranu. To ale předbíhám. Při losování jsem šáhla na konzervu s císlem 4 a to znamenalo poslušnost v sobotu v 7,25, obranu v 9,40 a stopu ve dvě hodiny v neděli.

Ranní los taky nebyl zrovna výhra, ráno byla kromě hrozny mlhy taky pořádná zima kolem dvou stupňů, takže jsme s Charlie byly pěkně zmrzlé. Charlie byla dost nabitá, měla tendenci si poštěkávat, ale dařilo se mi s ní trochu komunikovat a pokud to šlo ji zklidňovat. Dlohodoné odložení, kterým jsme začínaly zvládla na jedničku, Verunka stála kousek odemne a tak mi ukazovala , že je vše v pořádku a to mi moc pomáhalo. I když tentokrát jsem už byla v pohodě, plně soustředěná na Charlie a náš výkon. Když jsem ji měla stranou při vysílačce prvního psa, musela jsem ji sklidňovat  plohou či popojítím, aby neštěkala. Evidentně byla Charlie zima a celá situace ji vytáčela. Ovladatelnost jsme v celku zvládly, a odložení v sedě taky jen s mírnou nepozorností. Moc daleko vidět nebylo a tak mám pocit, že pan rozhodčí při posuzování spíše tušil než viděl. Při přivolání z odložení nestihla Charlie dobrzdit i když začínala s brzděním co nejdřív,jak mě viděla, tak z leže zabrzdila až vedle mě a ve stoje už si dávala pozor víc a tak zabrzdila o mě. Tráva byla hrozně mokrá a Charlie doslova klouzala. Samozřejmě vše s velkými ztrátami. Na následujících aportech se už hodně projevila Charlie podrážděnost. Na volném  aportu, který byl jinak super hodně překusovala. Na aportu přes metrovku mi aport na pusť pustila, ale pak po něm skočila a vytrhla mi ho z ruky, takže skončil na zemi. To buhužel znamenalo nulu za cvik. Přes áčko jsem musela házet dvakrát, už jsem začínala být rohozená. Naštěsí tady se mi pak podařilo aport odebrat i když začínala mít tendenci přiřazovat se dřív podařilo se mi to trošku korigovat. Vysílačku pak Charlie zvládla na jedničku, jen to že leží jsem viděla až když jsem přišla blíž Laughing

Celo dobu co pan rohodčí hodnotil výkony, milá Charlie štěkala a nepodařilo se mi jí sklidnit. Prostě byla naštvaná, chtěla jít do tepla. Nevím jakou v tom mohhl hrát roli stržená dráp na přední noze. Bohužel v poslušnosti nám nakonec chyběly tři body do limitu Cry

Po hodině a půl jsme nastupovaly na obranu. Před námi byl pes diskvalifikovaný a nebyl jediný s poblémy.

Bohužel se mi vymstilo nepotrénování zástěn. Charlie běžela dost daleko ode mne a nestáhla jsem si ji blíž, takže po třetí zástěně vyběhla na šestou {#emotions_dlg.sad} Vyštkání pak bylo luxusní i když ji pan rozhodčí dal velmi dobře kvůli tomu ž byla blízko u figuranta. Přivolání super, menší neklid při odcházení figuranta. Odchod a zaujetí plohy na útěk super, zadržení s pořádnou bombou, puštění i další zákus super. Zadní doprovod byl asi s nějakou ztrátou, protože za lomem Charlie šla sice vedle nohy ale ne těsně u nohy. Přepad taky super, a vše ostaní včetně doprovodu taky. Útok zase s pořádnou peckou, pouštění v pořádku a další zákus zase pěkný. Bohužel jsem si neuvědomila, že se figurant s Charlie dostal na samý konec hřiště a první povel na pouštění jsem nezkřičela dost nahlas, Michal říkal že nebyl slyšet. Druhý povel už jsem zařvala, Charlie pustila a já došla pro ni. Pak ještě boční doprovod a konec, finito. Rozhodčí vytkl jako největší chybu revír a pak jako chybky nedominatní hlídání. Ale super! Zvladli jsme obranu! Dala bych nám víc jak 78 bodů, protože CHarlie kousala krásně s ohromnou razancí, ale nedostatečný revír, druhý povel na pouštění a nepevné hlídačky udělaly své. Příště budeme lepší!!!

V neděli nást stopa čekala po druhé hodině. Stopy byly našlapené na suchám poli s ozimem zhruna dest centimentrů, ale pokrouceným, pole vypadala jak louka. Tedy přesně to co jsme netrénovaly, protože já chodila podmítku, taky hlínu kde byly občas drny. Charlie stopu zvládla, první úsek yl hrozný, jako by se snažila rozpomenout jak se čuchá na trávě, Předměty mi zalehávala šikmu, ale pěkně mezi nohama, poslední pak úplně z boku. Postupně se její práce stále zlepšovala, lomy nebyly úplně přesné ale nikde se nijak neztratila. Bohužel první úsek byl nedostatečný, na každém předmětu byly ztráty. Když ležela na druhém předmětu, chtěla jsem jí nechat odpočinout a ona se mi odvděčila tím, že začala žrát trávu {#emotions_dlg.evil} Ale jiak mě stopa potěšila, poradila ji sní pěkně.Navít terén nebyl jednodchý, protože z naší skupiny měli všichni kolem sedmndesáti. Charlie stopa 71 bodů.

Tento závod byl fajn , zase další zkušenosti, ale z mé strany už bez ničící nervozity. Zjistila jsem že musíme jště hodně trénovat , když se chci přiblížit k těm nejlepším. Nejde v podstatě o nic víc než plnohodnotně využít potenciálu maliňáka {#emotions_dlg.love}

Super taky byla přitomnost Verunky, Petry a na chvíli i Hanky s mamkou {#emotions_dlg.yes}

18.10.2021

CACIT Dobříš 6.-8.8. 2021

Jeden z nejdůležitějších závodů v mém životě! Pořádně mě natloukl, ale zároveň nakopnul do velké chutě cvičit a trénovat dál a lépe. A také mě neuvěřitelně posunul dál.

Obrovská zkušenost, musela jsem se vypořádat se strachem i nervozitou, sklamáním i nedějemi. Ohromné množství emocí se nou cloumalo několik dní a já jsem na konci vyšla silnější, odolnější a statečnější a ještě v Dobříši jsem nás s Charlie přihlásila na republiku CMC v Roudnici. Věřím, že moje vystoupení už bude jiné a nebudu se za něj stydět.

K samotnému závodu.

Vylosovala jsem v pátek startovní číslo 12 a to zamenalo, že ještě v pátek nastoupíme s Charlie na poslušnost, bohužel začínat budeme odložením. V sobotu dopoledne nás čekala obrana a v neděli pak stopa.

Poslušnost jsem bohužel totálně zazdila, v zástěně když byla Charlie  odložená se mě zmocnila taková panika, že jsem byla úpně mimo po celou dobu poslušnosti. Charlie byla skvělá, ale moje propadnutí zachránit nemohla. odložení bylo za plný počet, Charlie ho zvládla na jedničku. Bohužel jsem ji vůbec nenakontaktovala na sebe , byla jsem jak zombí. Ovladatelnost díky tomu nebyla taková jak ji Charlie umí. Odkládačky byly poznamenané tím, že Charlie nebyla koncentrovaná na mě , ve stoje udělala pár krůčků, ale jinak jsme polohy zvládly v pořádku. Aporty byly katastrofa. Volný udělala Charlie nádherně, akorát asi díky mému chování s aportem předemnou lehla. U metrovky jsem házela aport dvakrát špatně, Charlie musela počkat až si ho přinesu, což je pro ni velký stres a ještě před rokem by mi po takovém odhození vyrazila a začala s ním běhat kolem takže by jsme byly disklé. A  i   v podstatě tady je vidět velký pokrok v chování Charlie. Potřetí jsem aport zvládla už odhodit dobře, a celý průběh cviku byl super a do přinesení aportu, který Charlie překusovala a já ji ho odebrala moc brzy, to se paní rozhodčí nelíbilo a hodně mě za to pelalizovala a ještě k tomu si díky mému chování začala sama přiřazovat. Áčlo jsem naštěstí odhodila správně už napoprvé a také Charlie překusování bylo daleko lepší, bohuže zase moje zbrklé odebírání udělalo své... Vysílačku Charlie zvládla z výbornou - holka šikovná. Body na poslušnosti 74.

Druhá den jsme měli obranu v deset hodin. Už jsem byla daleko lepší CHarlie jsem si krásně nakontaktovala. Charlie proběhala krásně revíry a zvládla i super vyštěkání. Krásné přiřazení i dochod na útěk. Tam jsem bohužel Charlie položila sice ve správném úhlu, ale ne úplně na špici oblouku, čímž jsem ji ubrala cenné vteřiny, které byly u tak rychlého figuranta jako Hanel důležité. K tomu se bohužel přidala příroda, kdy Charlie byla oslněná sluncem. Díky tomu se dostala na záda figuranta a provedený zákus nebyl pevný spadla z rukávu a další záku se jí do dané hranice již nepovedl provést a tak jsme  tímto ukončily obranu s nulou. Charlie byla ale krásně připravená, hlídala figuranta i když tomu všemu nerozuměla, nechala se u noy odvést já ji pak připnula na vodítko. Bylo mi smutně:-(

Nedělní stopu jsme zvládly se ctí, Charlie pěkně označovala předměty bez lumpáren, které na nich ještě na táboře vyváděla. Držela se pěkně stopy i když v některých momentech měla tendenci přizvedat hlavu, mírným přibržděním se mi podařilo ji dobře vést - velká rada od Michala. Nepřesnosti na lomech, a pak zvláštní příhoda na posledním úseku pro mě byla opět zkušenost. Stopa ve výsledcích 83 i když to bylo trošku zamotané z počátku 56.

Vím, že mi tenhle závod dal hodně zabrat, úplně změnil moje myšlení a pohled na tréniky a vše kolem. Ale jsem po něm silnější.. děkuji za to {#emotions_dlg.love}

Fotky.

17.08.2021

Mistrovství republiky francouzských ovčáků a flanderských bouvierů Bochovice 2019

Na letošní mistrovství jsme vyráželi v pátek v poledne, abychom byli na místě včas, kvůli tréninkům. Michal totiž přislíbil , že tréninkové kousání odfiguruje. Na trénincích bylo hodně lidí, takže na poslušnosti jsem si s Darcy vyzkoušela jen odložení. Na obraně pak revíry a vyštěkání, kdy když zůstala a nepřiřadila se  dostala kousnout. Michal s Rambem vyzkoušeli jen překážky a vysílačku.

Na letošní MR bylo přihlášených šest bouvierů. Dita s Celestýnou, Jarka s s Issou, Šárka s Pauline, Petra s Čáryfukem a my dva s Rambem a Darcy.

Jako každý rok bylo tam spousta známých a řekla bych že mistrovství v Chorvatsku a táboře, už známe snatd téměř všechny. 

Michal si při sobotním ranním slosováná šáhl pro jedničku, znamenalo to že v sobotu půjde stopu a odpoledne poslušnost, já vylosovala číslo 7, takže druhou skupinu ta šla v sobotu pouze stopu.

Na stopách si Michal vylosoval třetí stopu. Bohužel to nebyl dobrý los, protože jako jediná byla šlápnutá přes řádky a Rambovi to dělalo velký problém. První lom vyadal špatně, ale nakonec ho Rambíček zvládl a pak ještě poslední pátý lom mu dal také hodně zabrat. Ale označil všechny předměty a výsledných 74 bodů sice nebylo moc, ale dali to ! Darcy  měla stopu o kousek dál, ale bylotm dost děr od hrabošů. Na Darcy bylo po chvíli vidět, že je to těžké. Už při posledních terénincích šla bez chuti a tady bohužel pokračovala. Z počátku se snažila, ale oba předměty zalehla lajdácky. Stále častěji čuchala do děr, čtvrtý lom nevyšla přesně apak už mě na férovku odtáchla do místa kde rozvrtaný flek od myších děr. Tam jsme zkončily. {#emotions_dlg.no} Celkem 35 bodů.

Odpoledne ještě čekala poslušnost Michala s Rambem. Ten pes je nuvěřitelnej!  Ve svých lelech předvedl energickou poslušnost, kterou by mu mohl závidět leckterý mladík! Devadesát bodů bylo zaslouženejch je to prostě superman {#emotions_dlg.love}.

VOlný čas jsme pak věnovali našim dalším pejskům, Charlie, Guccimu a Pippě a navěčer jsme se šli družit s ostaními.

Druhý den, nás čekala s Darcy poslušnost a pak oba obrana. Darcy mě poslušnosti udělala radost, jedinou chybu udělala na odložení v sedě, kdy zústala stát. Všechno ostatní zvládla pěkně, metrovka tradičně za nulu. Celkem 75 bodů což by vlasně s překážkou bylo také  devadesát {#emotions_dlg.lol}

Na obranách se Rambo pochlapil. Sice po útěku musel přijít druhý povel, ale jinak se nevracel, poštěl, revíry i vyštěkání bylo super. Moc pěkná obrana, bohužel rozhodčí na předposledním pouštění slyšel druhý  povel, který Michal nedal. Ale jinak krása se podívat!

Darcy mě trohu potrálila hned na začátku, kdy když jsem ji vyslala na prvni zástěnu začala na kraji hřiště očichávat trávu. Nakonec se mi ji podařilo srovnat a Darcy zvládla čisté revíry a vyštěkání sice se žďucháním, ale bez přisednutí bez povelu {#emotions_dlg.love}. Další kousání bylo pěkné, s razancí, padák opravdu pomohl. Drobné chyby na doprovedech kdy se jí nechtělo před zahájením doprovodu sednout a dávala jsem jí povel. Takže celkem 80 bodů!

Myslím, že oba bali po dlouhé sezóně - už od září unavení. Rambo by raději umřel než to dát najevo, Darcy mi to jasně ukázala na stopě, ale na poslušnosti se vydala jak jen to šlo.Jsou to oba úžasňáci {#emotions_dlg.love} {#emotions_dlg.love}.

Rambo byl nakonec čtvrtý celkově , myslím že měl být třetí, ale vzhledem k tomu, že splnil limity, získal titul Nejlepší bouvier a Mistr republiky Bouvier! Je to neuvěřitelný srdcař. KLOBOU DOLŮ PŘED TEBOU RAMBÍČKU!

Fotky jsou zde.

04.11.2019

Závod v Hronově 5.7.2019

V pátek jsme startovali oba v kategorii ZVV1 Michal s Rambem a já s Darcy. Charlie nezávodila, ale využila jsem možnost doskokana a tak jsme se zatrénovali na place a jsem za to moc ráda. Také jsme se bou měli mimina a ta si užívala socializaci se vším všady, Gucci dokonce kousal na figuranstký oblek moc ho to bavilo a pookoušel se aportovat velkánské kusy naštípaného dřeva. Pippa se chovala přeci jen kutivovaněji tak jak se sluší, věnovala se především mě , hrála si s půjčeným aportem a občas se nechala pomazli některou tetou {#emotions_dlg.love}.

Na place měla Darcy hezčí poslušnost, obdrželi jsme 92 bodů. Kouzelná byla na překážce, kde na povel vpřed ji oběhla, na zpět skočila zpátky pak ji došlo, že to bylo špatnš a tak se předemnou otočila a skočila ještě jednou tam a zpět Laughing. Jasně že se počítal ten první pokus a tak jsme dostaly jen málo bodů , ale je to moje úžasňačka. Na obranách bylo vidět, že v poslední době jsme nekousaly a tak chyběla vykousanost. Jinak na obraně vše zvládla moc hezky až na tradiční vykukování z poza zásteny u vyštěkání, Obdržely jsme na obraně 82 bodů.

Rambo pojal poslušnost ve stalu deme si dělat prdel takže měli 89 bodů, ale obranách nás trhli o 5 bodů a tak nás nakonec o dva body předběhli a Rambo s MIchalem nakonec stanuli na bedně na třetím místě. Prostě i ve svých deseti letech je ten pes machr!

Fotky

09.07.2019

Choceň 22.6.2019

Na závody nás pozvali osobně a tak jsme považovali za slušnost přijet. I když je nároďák úpně něco jiného Darcy i Rambo si  to "něco jiného" užili, Rambo asi víc toho to vyloženě bavilo. Měli jsme sebou i Pippu a Gucciho, kteří se v novém prostředí vidatně socializovali.  Charlie zůstala doma, ještě dohárávala a vzhledem k počasí to bylo lepší než jí v horku mít celý den zavřenou v boxu v autě. V sobotu bylo pěkné horko a na place bylo jako v peci. V kategorii ZVV1 bylo přihlášených dvanáct psů. Michal si vylosoval dvojku, ale šel první já byla osmá.

Rambo odcvičil velmi pěknou poslušnost, ztrátu měl jen za překážku, kde prostě hledal aport obdrželi 93 bodů a nutno říci, že jim paní rohodčí nic neodpustila. Na obranách měl Rambo začátek super, zástěny i vyštěkání, pak se buhužel projevilo, že v poslední době nekouše, pouze na závodech a tak neměl plné zákusy. Ale na druhou stranu, tím že byl Michal blíž tak nebyl problém s pouštěčkama a ani s vracením se k Michalovi. Bodovou ztrátu deseti budů měli na cviku, který na ipu(igp) není a to na prohlídce, kde se  Rambo zvedl a šel k MIchalovi. Obdeželi 86 bodů a zvážím li že 10 bodů ztratili na prohlídce, pokud by to Rambo neskazil měli by 96 bodů! Takhle součet vyšel "jen" na druhé místo, ale vzhledem k tomu že Rambovi už bylo deset let považuji to za super výsledek a musím před tím psem smeknout{#emotions_dlg.yes} .

Darcy se také nestratila, odcvičila  pěkně, na přivolání mě pozlobila, protože byla jako praštěná a nechtěla nejdříve odběhnot a pak se zase přiřadit k noze. U ovladatelnosti se rozhývala a zbytek poslušnosti už byl pěkný, až na překážku, kterou mi odmítla skočit. Po závodě jsem to skusila znovu a bylo  to v pohodě a tak prostě škoda. Obderžely jsme 85 bodů, což bez deseti bodů za překážku také nebyl špatný výsledek Smile. Na obraně jsem musela usměrnit Darcy na jdené zástěně a u vyštěkání vykukovala jsetli už jdu. Ale jinak vše zvládla pěkně a tak jsme dostaly od rozhodčích dalších 85 bodů a celkově nám to vyšlo na 7. místo. Ale musím Darcy pochválit, protože se s úmorným vedrem poprala statečně. Je to moje báječná holčička {#emotions_dlg.love}.

Na střídačku jsme brali mezi diváky i Pippu a Guče. Takže si oba užili mazlení od cizích a Pippu ohromně zajímal figurant při závěrečné soutěži. Moc by mě zajímalo co si myslela, když viděla jak běží figurant za ním pes a za ním provod ... a nebo reděj ne Laughing.

Fotk jsou tady.

26.06.2019

Náchodské štěkání 8.6.2019

V sobotu jsme vyrazili na náš domovský cvičák na závod, Náchodské štěkání. Startovali jsme všichni Verunka s Ashli v kategorii ZZO. Bohužel cestou na plac Verunka šlápla do hovna, milá Ashli se jí po celou dobu neuvěřitelně štítila! Ale cvičila vcelku dobře až do aportu, který by vlasně také mohl být špinavý a že prý blee. Odložení zvládla v pohodě, ale na budenu výkon nebyl. Když si vezmu, že kolikrát Verunku naštve když nějaké to hov.. sežere, říkám si že je to pěkná potvora, ale stejně miláček {#emotions_dlg.lol}. Charlie mě také pěkně vypekla. Je teda pravda, že jak mám na to štěstí, když jsme vlezly na plac spustila se taková průtrž, že i pes na odložení se zvedl a že v tom prý ležet nebude. Charlie nechodila pěkně jako při tréninku, občas si poskočila, ale jinak to bylo dobré, SLV pěkné, odložení za pochodu také. Bohužel na aportu místo aby mi ho přinesla, začala běhat kolem mě , jako na lonži. Pozdě jsem si uvědomila, že jsme to v poslední době moc netrénovaly  Undecided no nemůžu se na ní zal to vlastně zlobit, i když mě to mrzelo. Na obraně měla super zevíry a vyštěkání, a vlastně i zákusy a pouštění. Ale tak jak v poslední době začala zlobit, zase než jsem k ní došla ještě napdala v obou zákusech a tam měla velkou zterátu. Takže z osmi jsme skončili šesté (41,42) {#emotions_dlg.no}. Darcy mi naopak udělala velikou radost. Sice na ovladatelnost se vyprdla, tu musím do MR dotrénovat, al ejiak všechno zvládla moc pěkně, většinu cviků na velmii dobře nebo na výborně, moc mě potěšila. Na obraně pracovala v tom samém duchu jedinou ztrátu měla za to že místo páté zástěny oběhla sloup. Ale jinak super i na vyštěkání u mě zůstala do odvolání. Z8kusy pěkné razantní, ve dvou případech p. rozhodčí vyčítal překusy , ale jinak super.(76, 80) Nkonec nám to dalo na 3. místo v kategorii IGP3.

Rambíček Michala pozlobil hlavně na obranách. Na poslušnosti odělal chbu v odkládačkách a na ovladatelnosti měl cesou tam potřebu předbíhat, ale jika zvládl vše bez štěkání, i odložení. Na obarnách začátek super revíry i vyštěkání. Pak se mu ale nedařily zákusy a pouštět se mu také moc nechtělo, na druou starnu zůstaval u figuranta, až u posledního útoku po neochotném nakonce puštění přišel Michalovi naproti. Myslím, že je to stejná nátura jako CHarlie a potřebuje kousat denně aby se krapet vybil... ale klobou dolů před jeho vitalitou v deti letech! {#emotions_dlg.love}

Fotky jsou tady  a tady 

11.06.2019

MS FO a FB Zadar 28.-31.3.2019

Ve středu 27.3. jsme ráno vyrazili na mistrovství do Chorvatska. Na rozdíl od mistrovství pouze bouvierů, kde býváme většinou sami byla tentokrát česká parta početná. závodilo nás asi dvanáct a k tomu byli ještě nezávodící , jako fotografka Adriana Babicová, náš team leeder Martina Černá. Takže ač závod sám byl poznamenán absolutní naznalostí pořádání takovýchto akcí, takže například po celou dobu akce což bylo od čtvrtka do nedělo nebylo k dispozici žádné občersvení, čaj , káva, voda ani pro psy... nic...natož něco k jídlu. Co jsme si nepřivezli, to jsme neměli a to podotýkám že postupně se teploty zvašovaly až k 27 stupňum a hřiště bylo na planině bez jediného stínu.  Bohužel i zahájení a ukočení nebylo nic jiného než nástup, žádná hudba, žádný pochod nic. Při vyhlášení největší aplaus a vyhlášení jako hřebu akce bylo vyhlášení chorvatského psa startujícího jako jediného v kategorii SPr3. Ani nabyl vyhlášen mistr světa Cry

Ale jdeme k našim zlatíčkům. Podle harmonogramu byly v plánu v pátek stopy a odpoledne trénink na place.  V Chorvatsku mají lekově problé s větší plochou vhodnou na stopy. Takže trojkové stopy byl našlapány na pstvině pro ovce. Kde bylo aspoň trochu suché trávy byly i ovčí ho... a kde nebyly tam byla plocha plná bodláků. S Darcy jsme měli vylozovanou čtyřku jako startovní číslo a i jako stopu. Čtvrtá stopa byla našlapána právě na bodlákovém poli.  Darcy nechtěla moc jít v bodlácích a tak šla lehce vedle stopy, stáhla se až k předmětu, který moc hezky označila. Bohužel se jí při lehnutí nalepil na stehno bodlák a možna díky němu se  násldujích předmětů už jen pozastvavila. Byť její sledování nebylo vždy úpně s čumákem dole, ale vzhledem kterénu to bylo pochopitelné. Když jsme došli na krátký travnatý úsek Darcynka hned s chutí začala pešlivě stopu vyčuchávat. Po návratu na bodláky se na mě otočila s výrazem " to ne já už nechci". Výsledné body na stopě za 70. Pan rohodčí mluvi pěkném sledování na slušném terénu. Bohužel Darcy neozančila 2 předměty, což byla škoda.

Rambo spadl do skupiny která se potýkala s polem na kterém se po našem příjedzdu začaly volně pohybovat ovce. Asi padesáti hlavé stádečko. Hodně se mluvilo o protestu, pak alezávodníků bylo řačeno, že stopy jsou kladeny tam kde ovce nabyly. No skutečnost byla jiná. První dva psi stopu nedokončili, Rambo měl veký problém v úseku který byl ovcemi pošlapaný vůbec stopu necítil. Vzhldem k tomu, že teď opravdu čuchá dobře, nakonec si se stopou poradil i když s pomocí a jen za 75 bodů. Pes po něm byl slovinský a tak patrně z kolegiality dostal náhradní stopu na úpně jiném terénu.

Po stopách jsme se vrátili k hřišti a čekali jsme na trénink. Češi měli trénovat od 14,00 ale to se na hřistě teprve připravovaly překážky, plenty výchozí body apod. Po půl třetí jsme se byli zeptat, bylo nám řečeno, že je horko ale pokud chceme tak můžeme. Ve finále dodovolili části týmu trénink obran, protože už měli jít jiné týmy, ale třeba takový rakušák s jedním psem měl třičtvrtě hodiny, češi na 12 psů hodinu a kousek. Na tréniku jsem nehodila jedinkát dobře aport a na revírech Darcy nechtěla obíhat takže hrůza. Rambo se tvářil ukázněně :-)

V sobotu mě s Darcy čekala obrana, Michala s Rambem poslušnost a v neděli jsme to měli otočené.  Před obranou se mi nepodařilo Darcy vůbec naladit , když jsem o tom přemýšlela tak to vypadalo, že Darcy má v hlavě , že se chodí nejdřív na poslušnost a pak na obranu a je fakt, že se s jiným pořadím v životě nesetkala. Všechno se to odrazilo na revírech kdy mi neoběhla 5 plentu a přiřadila se ke mně po vyštěkání. Ale kousání a ovladatelnost už byly pěkné a tak jsme si vysloužili 71 bodů a splnili tak další limit.

Díky odstoupení dvou závodníků před Michalem to nakonec vyšlo, že Rambo byť s desítkou šel ve dvojici s nástřelákem a tudíž první na plac. Což bylo super. Rambo ve svých deseti letech v pěkném horku zavičil krásnou poslušnost. Jedinou větší ztrátu měl na áčku, kdy se při cestě zpět navyškrábal nahoru a i s aportem spadl a překážku pak oběšel. Ale byl to krásný zážitek. Dostali 84 bodů a dojali diváky {#emotions_dlg.love}

 

V neděli jsme s Darcy nastupovali nejdříve na odložení a já už od začátku viděla, že je všechno špatně. Na odložení čuchala všude kolem. Na ovladatelnosti nešla v kontaktu. Odklaádačky pak byly pěkné. Ale aporty! No volnej aport jsem jí musela dát povel 3x nejdřív aport jen očuchávala, pak ho upustila, že je prý těžkej a pak teprve přinesla. Můj tlak ji rozhodil a tak když jsem chtěla na metrovku oděšla odemne a až na  snad čtvrtej povel ke mě přišla. Metrovku jsme zacvičili podle plánu a aáčko jsme také zvládli, hlavně se mi podařilo naházet správně aporty( půl noci jsem přemýšlela kde dělám chybu až mi došlo, že nsmím krčit ruku). Na vsílačce vyběhla správně, ale pak se začala stáčet, naštěstí rozhodčí dal pokyn na ulehnutí a tak jsme zůstaly v toleranci. Výsladek 70 bodů a třetí limit takže splněná zkouška {#emotions_dlg.jokingly}

Rambiček si obranu doslova užíval, revíry, vyštěkání super, zákusy razantní plný, prostě nádhera. Jen se mu ale vůbec nechtělo pouštět. Díky přem povelům na každé pouštěčce je 70 bodů, ale zase úžasný zážitek {#emotions_dlg.love}

Byť to pořadateleé trochu kazili, nakonec se závod podařil předvším díky všem kteří nám fandili a našim miláčkům, kteří nám opět ukázeli že pes je nejlepší přítel člověka Wink

Fotky z akce.

05.04.2019

Mistrovství světa Flanderkých bouvierů,Nizozemí, Alemre

Mistrovství světa Flanderkých bouvierů

Nizozemí, Alemre

26. – 28.10.2018

 

Protože nám byl téninkový čas přidělen na pátek v devět hodin, vydali jsme se na cestu ve čtvrtek ráno. Byl to takový zahraniční křest naší obytné dodávky a plánovali jsme že budeme v autě po dobu trvání mistrovství nocovat. Cesta na místo nám trvala 10 hodin, cestou jsme potkali spoustu omezení, nějaká ta čůrací pauza a nakonec jsme na místo oproti očekávání nedorazili v osm hodina , ale v deset. Takže rychle nakrmit a dohajan.  Spalo se nám moc dobře, ale ráno za rozbřesku nás probudili přijíždějící pořadatelé.

Při tréniku jsme vyzkoušeli překážky, vysílačku a zástěny. Já jsem udělala velkou chybu, když oproti trénikům na předchozích závodech jsem nevyzkoušela jen áčko, ale i překážku. Tím jsem nechtěně upevnila v Darcy obíhání a při samotném závodu se mi to vymstilo.

Po tréniku jsme se naprezentovali  a pak už jsme mohli sledovat tréninky ostatních týmů Bohužel po celý den pršelo a nejvíc když jsme se fotili na účastnícký certifikát.

Odpoledne také zbyl čas na delší procházku s malinama.

Věčer nás čekalo slavnostní zahájení s nástupem všech účastníků a pak společná večeře skládající se z typických holandských jídel. Před ní jsme si ale losovali startovní čísla. Tím, že jsme měli k dopravě jedno auto a oba jsme starovali v IPO3, bylo domluvené, že jeden z nás půjde v první skupině a druhý v druhé skupině, obě tyto skupiny měly naplánovanou stopu v sobotu a v neděli pak poslušnost a obranu. Třetí skupina to měla obráceně.

 

V sobotu ráno se vyrazilo na stopy, terény na všechny tři skupiny byla na jdené velké louce nedaleké zemědělské farmy.

Michal s Rambem nastupovali v první skupině a vylosoval si třetí stopu.

Terén vypadal dobře, vítr také moc nefoukal a tak to vypadalo na super podmínky.

Ale všechno bylo jinak. První ani druhý pes stopu nedošli, skoncili na prvním úseku nebo lomu. Až později jsme se dozvěděli, že kladeč šlapapl stupu do tvaru šneku a po položení posledního přednětu odcházel ze stopy přes první úsek nebo lom.

Další na ředě byli Michal s Rambem. Cestou k nášlapu se k nim přidali koně, kteří byli v ohradě hned vedle louky. Rambo se s nimi chtěl prát a tak měl Michal co dělat aby ho navedl na stopu. Nakonec Rambíček poslechl a do vypracování se pusti celým svým srdcem. První přednět v pořádku na lomu se trochu zamotal, ale rozhodčí řekla že byla chyba kladeče a chybu na lomu nepočítala. Rambo jeko hrdina pokračoval dál a stopu dokončil za krásných 95 bodů!

Další pokračování stop bylo s obdobnými výsledky jako první stopy. Následující psi mnozí opět nedošli ani v druhé  skupině. Naštěstí Darcy se moc snažila a stupu dokončila sice jenom za 72 bodů, ale při počtu pěti dokončených stop z devíti to byl super výsledek.

Druhý den začal hodně mrazivým ránem. Okna byla omrzlá a venku na trávě jinovatka.

Čekaly nás poslušnosti a obrany. Oba jsme šli nejdříve na odložení. Rambo ho celé proštěkal a byl hodně neklidný, asi se chtěl v té zimě zahřát. Jinak poslušnost zvládnul pěkně, žádné zbytečné chyby. Škoda jen velké ztráty z odložení. Celkem 85 bodů, kdyby trouba neskazil odložení mohlo být kolem devadesáti.

Nejméně bodů pak dostali Michal s Rambem. Rozhodčí bohužel neměřil každému stejným metrem, nevýrazné obrany s špatnou ovladatelností, ale s holandskou vlaječkou dostaly níc bodů než nekompromisní obrana byť uštěkaná v Rambově provedení. 70 bodů na obraně mi přišlo hodně málo.

Darcy mě bohužel vypekla na překážkách, obě za nula. Nadruhou stranu ji musím pochválit za ten zbytek, to měla pěkné, ale s mínus 30 body za aporty přes překážku už byla moc velká ztráta. Výsledných 62 bodů, ale dává tušit, že jinak by moc bodů neztratila.

Na obraně pracovala Darcy moc pěkně, jediná chyba byla přiřazení ke mně bez povelu při vyštěkání. Ale jinak moc pěkné zákusy s razancí, pouštění,ovladatelnost prostě super. Michal typoval osmdesát bodů, dostaly jsme 72 bodů. Byla jsem pyšná na Darcy a sklamaná z posouzení rozhodčím, ale stím člověk nic nenadělá, nejdůležitější byla obravská radost, kterou mi Darcy udělala!

I toto mistrovství bylo hlavně o setkání s lidmi, kteří milují stejné plemeno a jezdí rok co rok se svými psisky zazávodit a nebo pozravit staré známé. Jsem moc ráda, že jsme v roce 2007 udělali rozhodnutí vyrazit na bouvieří šampionát. Tenkrát s jinými psy, kteří už nám drží pěsti z nebíčka, ale nikdy nezapomenu na to poprvé …prostě jsme do toho spadli {#emotions_dlg.love}

Fotky jsou tady

05.03.2019

Mistrovství Francouzských ovčáků a Flanderských bouvierů Bochovice 27. - 29.9.2018

Mistrovství bylo letos posunuté  díky pátečnímu svátku už od čtvrtka.Ve čtvrtek byly odpoledne tréniky. My jsme buhužel stihli až trénik obran, takže jsme si zkusili plenty, s Darcy vyštěkání a nepustili jsme ji do zákusu na útěku. Vzhledem k tomu že trénik ostaních psů se protáhl až do tmy, poslušnost jsme si v rychlosti potrénovali ráno v pátek před slavnostním nástupem a losováním. Vylosovali jsme si Michal 4ku to znamanalo že půjde v druhé dvojici nejdříve na odložení, já osmičku, to znamenalo, že jsem byla čtvrtá a tedy také začínala odložením.

Pak už se začalo s posuzováním. Na place pan J. Klapal a pan Petrů na stopách.

V pátek byly na place IPO1 a IPO2 nejdříve poslušnosti a po obědě obrany. Ve dvojkách jsme startovaly s Darcy. Bohužel špatným losem nás čekalo nejdříve odložení a pak ovladatelnost. A milá Darcy mi čas po který musela být odložená dost dobře okořenila. Nakonec mě dokonce chtěla přijít naproti, což se mi podařilo ji zakázat, ale alespoň se mi posadila dřív než měla. Potvora! Ovladatelnost byla prostě dobrá, odkládačky Darcy umí a neskazila je. Bohužel u volného aportu chtěla s činkou odběhnout, takže musel přijít druhý povel. Metrovka tradičně plánovaná nula a áčko už bylo v pořádku. Vysílačka také, celkově docela pěkná poslušnost za 76 bodů, což vzhledem k tomu čim se mě Darcy pokusila potrápit při odložení a aportu byly pěkné body. Při obraně se mi Darcy práce moc líbila. Jedina hrubá chyba byla při vyštěkání kdy se přiřadila když jsem k ní přicházela. Vše ostatní bylo super! Pan rozhodčí nám sice vytkl sjíždění ze zákusu v průběhu boje, ale i přes to si myslím, že Darcy předvědla to nejlepší co umí. Za 80 bodů {#emotions_dlg.love}. Druhý den na stopách jsem měla hrůzu, protože na trénincích měla Darcy velké problémy, někdy to až vypadalo že přišla o čich. Nakonec zvládla i to , že jsme na stopu jeli v cizém autě, které nás v místě vyložilo a my pak čakaly na náš čas na louce. Na stopě se Darcy měla hodně tendenci na mě ohlížet. Ale jinak se snažila čuchat pečlivě jak nám při hodnocení řekl pan rozhodčí. Měla problém na druhém lomu, ale nakonec vše zvládla na krásných 82 bodů. Celkově jsme skončily na třetím místě ale mě snad ještě víc těšila splněná zkouška IPO2.

Rambo s Michalem měli v plánu první den stopu. Terén prý nebyl vůbec snadný, byly na něm fleky vyschlé trávy. Ale Rambo si s tím poradil na velmi pěkných  86 bodů. Rambíček snad bude na stará kolena i dobře čuchat {#emotions_dlg.lol}. Druhý den na poslušnosti přededl Rambo pěknu poslušnost, bohužel by Michal potřeboval teplé počasí z předešlého dne, aby byl Rambo krapet klidnější. Nej větší ztrátu měli na aportu přes metrovku, kdy Rambo s aportem v držce koukal na rozhodčího a vrazil do překážky, kterou měl přeskočit. Následně ji pak oběhl. Všechno ostaní bylo v pořádku a tak obdrželi na poslušnosti 85 bodů. Nebýt chyby na překážce obdrželi by přes devadesát bodů! Zato na obraně Rambo perlil. Začátek byl super, revír, vyštěkání  téměř bez chyby. Ale zbytek obrany snad ani nepředvedl Rambo. Neochota k pouštění, nedohlídávání s tandencí jít Michalovi naproti a ani zákusy nebyly v pořádku. Celkově málo jen 65 bodů. Ale i tak to pánům vyšlo na třetí místo. Celkově radost i sklamání, ale o tom tento sport je, co bylo nejhlavnější je úžasná atmosféra, kvůli které má Michal zamluveného malého bouvierka.

03.10.2018

Obranářský závod v Hronově 5.7.2018

Závod v Hronově byl tak trochu povinnost, protože i na našem závodě bylo hodně Hronováků.

Protože z naší organizace byla účast slabá vzali jsme s Michalem oba psy. Michal s Rockym startovali v kategorii ZM a musím napsat, že tam bylo opravdu narváno. Celkem byla tato kategorie obsazena 15ti závodníky. Rocky zacvičil moc pěkně pan rozhodčí Jánský ho pochálil za nádherný aports zvoukilovou čínkou. I na obranách předvedl moc pěkný zákusy. S body 46 a 47 to buhužel stačilo jen na 4. místo.

Moje mladší láska mě vypekla na přivolání. Povel volno znamenal ochutnat všechny poleožené aporty, následně proběhnout celý plac a nakonec přijít až na povel "na". Všechno ostaníuž bylo téměř bez ztrát. 1 bod na aportu za překus a 1 bod za obraty na místě. Celkových 49 bodů zamanalo asi 15. místo z 19ti.

Darcy zacvičila moc pěknou poslušnost s chybou na přivolání, prostě mě potvora minula {#emotions_dlg.lol}. Pak drobné chyby na kladině, aportu, odložení a štěkání..celkem za 92 bodů. Zatímce pan Jánský mě potěšil, pan Vyčital na obranách už ne.  Vytknul Darci malo razanci a připtom každý zákus byl slyšet . I Eva J. říkala, že se jí jení obrana moc líbila, že to byly rány. No nic ..pak rozhodčí posoudil. na obraně 84 bodů a celkově 4. místo.

Rambo na poslušnosti při přivolání okopíroval Darcy. JInak cvičil pěkně, jen na překážce hledal aport, takže musely přijít další povely. 89 bodů na poslušnosti a krásných 97 bodů za moc povedenou obranu. Celkově jim to pak vyšlo na 1. místo v kategorii. Jsou prostě skvělí !{#emotions_dlg.love}

A fotky :-)


20.07.2018

Náchodské štěkání 2018

V sobotu 9. jsme vyrazili se všemi našimi miláčky na závod pořádáný naší ZKO Náchod Sport.

Já i Veruna jsme startovaly v kategorii ZZO. Já s Charli a Verunka s Asheli. Verunce udělala Ashli velkou radost, oproti jiným závodů se tentokrát opravdu snažila. Měla moc hezkou kontaktní ovladatelnost, aport i přivolání v podstatě ji pan rozhodčí strhnul bodíky za drobné chyby. Bohužel však Ashli odešla z odložení. To byla velká škoda.

Charlie mě tak jak to ráda dělá neustále překvapovala. Při přivolání  - u kterého jsem si byla jistá že bude v pohodě, se rozhodla vyzkoušet moji i rozhodčího trpělivost a jak utržená z řatězu zběsile lítala po prostoru až půj povel ze zoufalství "na." se ujal a ukázněně provedla ke mně {#emotions_dlg.evil}.  Následující cviky, ovladatelnost za 9 za štěkání při obratech na místě,  SL plný zrovna tak odložení za pochodu i odložení dlohodobé. Jen za aport  u kterého jsem raději dala povel ke mně  6 bodů. Pan rohodčí Charlie ohodnotil jako svobodomyslnou fenu, s temperamentním velmi pěkným projevem Laughing

S Darcy jsem startovala v IPO3. Na ovladatelnosti mi brouček jasně ukázala, že je fakt hrozný hic, kontakt veškerý žádný. Ale odkládačky byly super,zrovna tak volný aport. Aport přes překážku již tradičnš neproveden. U áčka mě nepříjemně překvapila oběhnutím překážky zpět. Vysílačka i odložení bylo zase super. Celkově mi Darcynka udělala radost a pak i na obranách, kde jsem ji sice musela usměrnit na 3. zástěně, ale ostaní už bylo moc pěkné a zákusy a ovladatelností. Je to muje zlatíčko. Dala to i v hrozném slejváku. 

Michal staroval s Rockym v IPO1 a s Rambem v IPO3.

Rocky buhužel slízl déšt při poslušnosti ai obraně. Na poslušnosti zvládl všechny cviky bez hruné chyby, bohužel u vysílačky si lehl a pak jako že vyrazí za Michalem, ale když viděl že jde k němu zase rychle lehnul. Jinak byl měl uzčitě přes devadesá. Takto 89 bodů.

Na obraně  taky vše zvládl , je s drobnými chabymi, buhužel ve slejváku stratil orientaci na kontroláku a málem sejmul rohodčí. Bohužel díky této chybě  dostal i tady 89 bodů a mohl mít opět přes 90. I tak svůj první závod kategorii IPO1 zvládl Rocky na první místo {#emotions_dlg.yes}

 

Rembo  předvedl pěknou poslušnost s drobnými ztrátami, především díky mírnému předcházení, ale byl pěkně v kontaktu.

Na obraně jako jediný v kategorii udělal čisté revíry. Největší ztráty měl za přidružení se  k psovodovi když k němu docházel. JInak zákusy a razance tak jak Rambo umí.

 Skončili před námi s Darcynkou, tedy na 2. místě.

Až tento sedmý ročník byl poznamenaný deště a bouřkou , ale tak to byl super závod :-)

11.06.2018

Secvik Hronov 2018

Den státního svátku 8.5. se konalo další setkání a společný trénink okolních organizací.

Já jsem si potrénovala s oběma holkama. S Charli podle BH, protože nás v sobotu čekala zkouška v Lukové a s Darcy v rámci tréninku na Opatovický pohár podle ZVV1. Bohužel z účasti na tomto závodě nakonec sešlo, což mě mrzí ale určitě budou i další závody.

Charlie zvládla zacvičit hezky, ovladatelnost jak na vodítku tak bez měla hezky v kontaktu. Stržené body jsme měly za skupinku a za čelem vzad. Odkládačky byly pěkné a zrovna tak odložení. Michal nám dal 53 bodů a ve společné skupině se ZZO jsme nakonac skončily na druhém místě. I když o tom tato akce moc není.

Darcy mě potěšila chuťovou poslušností s chybami na překážkách, hlavně na kladině kterou se rozhodla zdolat beze mně {#emotions_dlg.lol}. Na obranách vymýšlala na revírech, to jsme si vyjasnily a zbytek kousání byl také tréninkově se zadržením před zákusem. Protože byla šikovná, skončily jsme v této kategorii třetí  Smile

Jako vždy to byla fajn akce, kterou jsme si užili.

Pár fotek je zde.

24.05.2018

Mistrovství republiky Francouzských ovčáků a Flanderských bouvierů Břehy 2017

Už v pátek jsme po druhé hodině vyrazili na letošní mistrovství tří plemen. V pátek začínaly tréninky už po obědě a trvaly až do šesti, s tím, že se střídaly po hodině poslušnosti a obrany.

Velké rozčarování přišlo hned na začatku, když jsme se chtěli ubytovat. Obytná buňka, kde jsme měli už půl roku rezervované ubytování vypadala hrozně. Navíc byla jen kousek od startu modelářů kteří měli na místním rybníku akci a už do pátku dělali pěkný kravál svými lodičkami.

Samotné zahájení bylo v sobotu ve dvanáct hodin. Vylosovala jsem si trojku a Michal čtyřku, což znamenalo, že půjdeme v neděli spolu na plac. V sobtu nás čekaly stopy, já byla v druhé skupině, Michal v poslední čtyřce. Stopy byly šlápnuté na podmítce s malými místy vyrůstající trávy. protože celou dobu pršelo, ukázalo se že byly podmínky na stopy velmi těžké.

Darcy šla druhou stopu. Moc se na ní snažila, první lom jí dal hodně zabrat, ale nakonec se jí podařilo ho vyjít a pokračovat. Velmi dobře zvládla i předměty po bodíků nam p. Klapal strhnul za pravou tlapku  - skrčenou( nebyla natažená). bohužel když mi zalehla druhý předmět už jsem na ní viděla, že je vyřízená. Ještě vyšla, ale už dávala hlavu nahoru a i když lom vyšla nepřesně, už se stopy držela jen špatně a už nedohledala třetí lom. Tam jsme skončilyCry. Bohužel kromě mizerných podmínek ani nakdladení stop nebylo úplně korektní. Získaly jsme 28 bodů, což mi přišlo dost málo, ale nejsem rozhodčí. Rozhodně sama za sebe můžu říct, že jsem byla z práce Dracy nadšená, i Michal a Pavel říkali, že Darcy opravdu dřela {#emotions_dlg.love}

Michal byl ve čtvrté skupině, stopy jim šlapala p. Mikulecká. Rambo zvládl začátek stopy pěkně i první předmět označil v pořádku. Bohužel první lom se mu nepodařilo dohledat a jejich snažení skončilo se 14 body. Byla to velká škoda, protože Rambo se moc snažil.

V neděli už po deváté hodině pokračovaly poslušnosti kategorie IPO3.  My jsme byli v druhé dvojici a zatímco já s Darcy jsme šly na plac, Michala a Ramba čekalo nejdřív odložení, což pro ně byl určitě handicap.  Darcy mě při příchodu na plac poněkud uvadla, ale ovladatelnost odešla i když bez kontaktu tak správně u nohy, obdržely jsme známku dobře. Všechny ostaní cviky už byly buď ve známce velmi dobré nebo výborné, pochopitelně mimo metrovky. To ale je věc se kterou počítám.. celkem jsme obržely 76 bodů. Rambo odložení zvládnul, další cviky byly s menšími ztrátami, větší a neobvyklá chyba Ramba byla na odložení v leže, kdy si nejdříve správně lehnul a po chvíli se posadil. Další body pak pan Klapal strhnu Rambovi za štěkání na začátku poslušnosti a na odložení. Jinak Rambo cvičil s ohromným zápalem a bylo radost se na ně koukat. Tongue out Jejich výkon byl hodnecen 82 body.

Po poslušnostech přišly na řadu obrany. Darcy velmi pěkně zvládla revíry a vyštěkání  bylo s malým kontaktem do rukávu. Největší ztrátu ale měla za samotné přiřazení. Za to jsem mohla i já protože mi padaločíslo a já si ho začala opravovat. Suchý zip byl bohužel ta poslední kapka, která ovlivnila Darcy dřívější příchod ke mně. Zákusy, pouštění i ovladatelnost pak byly pěkné, rozhodší vytýkal měnší razanci. Ale opět Darcy předvedla moc pěkný výkon a já z ní a její práce po celou dobu mistrovství měla hrozně velkou radost. Obdržely jsme 77 bodů.

Rambo  byl opět plný energie a do všeho ji vkládal. Pěkné revíry, vyštěkání, bohužel po přiřazení k Michalovi výrazné štěkání a neklid. Bohužel mu nevyšel zákus při útěku. Druhý zákus už byl pěkný. V podtatě všechny zákusy už byly pěkné. Bohužel Rambo nedohlídával a  taky ztrácel štěkáním. Celkem obdrželi 78 bodů.

Ve finále jsme s Darcy  skončili nečekaně na 3. místě a Rambo s Michalem hned za námi , na místě 4. 

Darcy mi udělěla ohromnou radost, především snahou, kterou předváděla po celou dobu trváni mistrovství, je to moje zlatíčko. Rambo zase ukázal, že má ještě spoustu energie a Michal ji ještě pořád musí trochu krotit :-)

Fotky jsou tady.

25.09.2017

Secvik v Hronově

Secvik v Hronově je plánován vždy na začátek května. Jeho výhodou je že je možné používat pamlsky  nebo jiné motivační pomůcky, takže jsem to využila a zatrénovala jsem si s oběma holkama. S Chelie v ZZO a s Darcy c ZVV1 jako trénink na Opatovický poklad. Verunka zatrénovala s Ashli a Michal jako každý rok posuzovala atak si Rockyho vytáhl až později a poténoval s ním v cizím prostředí. Celá akce byla moc fajn {#emotions_dlg.jokingly}{#emotions_dlg.yes}

30.06.2017

Vánoční závod v Žamberku 10.12.2016

Začátkem prosince jsme vyrazili na poslední závod ligy. Protože jsme spočítali dosavadní bodový vývoj a zjistili jsme že můžeme atakovat první místo, vyyrazili jsme v hojném  počtu devíti závodníků a deseti psů. Michal totiž startoval nejen s Rambem , ale i s Rockym v ZM.

Na svém prvním závodě Rocky předvedl poc pěknou poslušnost , ovladatelnost, polohy , aport...prostě všechno bylo moc hezké obdrželi 47 bodů. Obrana pak byla  téměř bezchybná za 49 bodů a to znamenalo 1. místo.

Rambo předvedl standartní poslušnost s horší ovladatelností za 89 bodů, ale moc pěknou obranu za 90 bodů a vyšlo z toho 3. místo.

Darcy zacvičila poslušnost kterou poznamenal sníh. Na překážce ji podklouzla noha takže při skoku tam si natloukla, ale zpátky už to bylo v pořádku. Taky jsem při tréniku zapoměla na place zkusit štěkání, takže při závodě na něm taky byla bodová ztráta. Takže tentokrát jen 90 na poslušnosti a i se všema zástěnama za 84 bodů. A vyšlo nám to na druhé místo Laughing

Kromě toho že se dařilo našim pejsků, zdařilo se i našim cvičákovým kolegům a získali jsme dost bodů na to aby jsme mohli vyhrát Podorlickou ligu. Byl to moc prima závod.

Fotky jsou tady.

20.01.2017

Moravská Třebová 19.11.2016

V polovině listopadu jsme se rozjeli do Moravské Třebové. Jeli s námi ještě Petra a Verča.

Počasí tentokrát nestálo za nic a pořádně jsme zmokli.

My s Darcy jsme startovaly opět v ZVV1, Michal s Rambem v IPO3. I navzdoy počasí se nám dařilo. 

Darcy odcvičila pěknou poslušnost a oproti ostaním si udělala mminimálně desetibodový náskok na obranu. Největší ztrátu jsme měli na kladině, kde mi brouček na konci seskočila.

Na obraně zazmatkovala na zástěnách, ale ostatní bylo jejím standartu i s vykukováním ze zástěny při vyštěkání. Nakonec jsme skončili o bod první.

Michalovi Rambo odcvičil pěknou poslušnosti když s chybama a měl moc hezkou obranu. Skončili  druzí i když měli stejné body s první dvojicí.

I když to byl propršený závod byl pěkný.

Fotky jsou tady.

17.01.2017

Kyšperecká noc 29.10.2016

Další víkend po mistrovství světa jsme vytáhli Darcy a Ramba na závody v Letohradě. My s Darcy jsme startovaly v kategorii ZVV1 a Michals Rambem jak jinak než v IPO3. Spolu s námi závodili i Petra,Sabča a Vráťa a byla to povedená akce, všichni jsme se postavili na bednu.

Darcy odcvičila pěkně poslušnost za nějaké chybky jsme ztratily 6 bodů, ale výsldných 94 bylo pěkných. Na obranu jsem šla s tím, že neoběhá zástěny. Při tréniku jsem jí do nich dávala řidítka, ale přišlo mi že v tom má pěknej hokej, přeci jen jsou v letohradě zástěny jiné než zná. Ale Darcy mě překvapila a oběhla všechny. Jinak byla obrana v Darcy standartu, takže jsme obdržely 85 bodů a skončily na 3.místě {#emotions_dlg.lol}

Michalovi Rambo pěkně odpracoval poslušnost i obranu, obdrželi 91 a 90 bodů a získali 3. místo, nutno podotknout, že mezi samými maliňáky ! {#emotions_dlg.yes}

Měli jsme sebou i Rockyho a Charlie, a tak jsme využili a zatrénovali s nimi na cizím prostedí.

Fotky jsou tady

17.01.2017

Mistrovsví světa FBO 2016

Mistrovství světa Flandeských bouvierů

 

Proběhlo v termínu 21. – 23.10. 2016  v nedalekém Žabrodí na fotbalovém hřišti.

Hlavní a nejdůležitější postavou tohoto mistrovství byl bezpochyby Michal.

Samozřejmě jsme všichni kdo mohl z naší organizace pomáhali jak jen mohli.

Na této soutěži jsme startovali všichni tři. Michal s Rambem jak jinak než v IPO3, ma dvě s Darcy v IPO1, a Verunka s Ashli ve Fpr1.

Bohužel z mistrovství republiky jsme si nebo spíš naši psi přivezli psincový kašel.

To znamenalo, že postupně všem byly nasazeny antibiotika, a byl velmi výrazně omezený trénikový plán. Nemohli jsme s nimi na cvičák, Michal na obrany, a trénovat taky moc nešlo.

Pod vlivem antibiotik byli velmi brzy unavení, i občejná stopa pro ně byla likvidační.

Naštěstí se podařilo všechny doléčit do startu , ale chybějící trénik se projevil u všech tří.

V pátek jsme na ofociálním tréniku potrénovali s Darcy zlehka poslušnost, vysílačku, obíhání překážky u aportu přes překážku. Tento cvik jsme trénovali celou část roku. Ukázalo se , že je to jediná možnost toho jak se vyhnout disvalifikaci. Darcy se postupně naučila, že když s ní stojím ve větší vzdálonosti od překážky , tak jak to chce zkušední řád  a dám povel aport, že oběhne překážku tam i zpět a pouze přinese aport. Znamená to sice bodovou ztrátu 15 ti bodů, ale je to bez bolestivých nárazů do překážky. Darcy tak díky tomu přestala být ve stresu a alespoň trochu se jí vrátil lepší projev i když to zdaleka není co bývalo a kdo ví jstli jetě někdy bude. Ale na splnění limitu to stačí.

 Michal potrénoval s Rambem, na obraně pouze vyštěkání a útěk.

Následují den – v sobotu čekalo IPO3 stopování a na place proběhly IPO1 poslušnosti a obrany.

Já jsem si vylosovala startovní číslo 2. Ve dvojci jsme byly s Pavlem a jeho Cecílií a čekalo nás nejdřív odložení.

To proběhlo v pořádku. Na začátku ovldatelnosti jsme s Darcy nějak nemohly najít souhru, ale po obratu čelem vzad když jsem o Darcy malem zakola se to srovnalo a zybtek poslušnosti už proběhl s lepším soustředěním. Jen škoda, že při přivolání po odložení do mě Darcy narazila, to u ní moc neznám. Největší ztrátu jsme pak měli kromě překážky na vysílačce, kdy jsem Darcy odložila až na 2 povel a navíc se zvedla a šla tam sežrat něco co tam patrně někdo při tréniku položil. Obdrželi jsme 77 bodů, myslím že pan rozhodčí byl hodný. Ale byl hodný na všechny J

Obrana byla v tradičním stylu. Revíry v pořádku. Zákusy nabyly úpné a překusovala ale vzhldem k tomu jak figuranti na psy tlačili, myslím že předvedla pěkný výkon a získala 78 bodů.

Zatím byl Michal s Rambem na stopě. Rambo se málem ztratil na 3 lomu, když už to vypadalo beznadějně, chytil se a stopu došel. Bohužel zde byla velká ztráta. 73 bodů bylo o dost míň než Rambo umí L

V neděli nás čekaly stopy a Michala s Rambem poslušnost a obrana.

I když se Michal obával Rambovy únavy, nakonec vše bylo jinak. Mílý Rambíček byl jak malé kůzle , při ovaldatelnosti pořádd poskakoval, no nakonec celou poslušnost byť se ztrátama zvládl na 81 bodů. I na obraně balo vidět, že chybí trénik. Celkem 82 bodů. Celkem skončili chlapci na 7. místě. Byla velká škoda, že nám dopřípravy zasáhla nemoc. Darcy na stopě lajdala, jednu chvli to vypdalo, že snad nedojdeme, nakonec jsme získaly 77 bodů. Celkem tady 77,74 a 78 bodů a vystačilo nám to na 3. místo, ve které jsem nedoufala ani náhodou.

Verče s Ashli také chyběly nachozené stopy, milá Ashli Verunku pěkně potrápila, ale i tak skončily na 2. místě ve Fpr1.

Fotky jsou tady

12.01.2017

Mistrovství ČR FO a FBO - Bochovice

Na začátku října proběhlo na stejném místě jako vloni Mistrovsví republiky francouzských ovčáků a flanderských bouvierů. Protože jsem věděla jak bylo prima ubytování v Panském dvoře, i,letos jsme zde byli ubytováni, boužel už nebyl volný apartmán, ale i pokoj na ktrém jsme byli ubytovaní byl super.

I letos jsme v Bochovicích už  od pátku. Michal s Rambem si potrénovali poslušnost, my s Darcy poslušnost i revíra. Bohužel jen při zástěny, čtvrtou ne a jak se ukázalo, byla to velká chyba. {#emotions_dlg.sad}

Fotky

V sobotu ráno začaly IPO3 na stopách. Nás s Darcy čekala poslušnost a pak obrana.

Poslušnost se Darcy vcelku povedla, největší ztrátu jsme měli asi na odložení, kde Darcy zlobila a byla neklidná. je neuvěřitelné že když ji odložím jako u IPO - dám ji jen lehni a zůstaň neřeknu, tak leží úpně vzorně, ani se nerozvalí. Jak použiju slovíčko zůstaň  tak se rozvalí a začne vymejšlet .. no poučení pro příště. Obdrželi jsme 90 bodů. Obrany sice začali dobře, ale bohužel Darcy zazmatkovala na 3 zástěně a místo na 4 vyběhla mimo a figuranta nanašla. takže 0. {#emotions_dlg.sad}

Rambo se popras s podmítkou a vyčuchal 78 bodů.

19.12.2016

Závod v Lukové 10.9.2016

Na Lukovský pohár jsme se přihlásili v rámci tréninku na MS. Původně jsem měla startovat já i Michal. Ale pro očekávané a navís splněné horko se Michal rozhodl s Rambem nestartovat, navíc den před závodem se Rambíček při honičce s Darcy trochu pochroumal nohu. Takže jsme startovali jen my s Darcy za vidatné podpory Rockyho s pánečkem a Charlie.

Stopa byla na jeteli a byla tak pěkně cítit, že Darcy druhou povinu stopy odešla s vysokým nosem a to včetně lomu {#emotions_dlg.evil}   Vzehldem k pěknému označení předmětů jsme obdrželi 80 bodů. Na její obranu musím říct, že už bylo fakt horko a navíc měla za sebou poslušnost. 

Tu jsme si dali tréninkově s tím že jsem poladila co jsem potřebovala. Jsem ráda, že na ovladatelnosti i v horku bylo vidět zlepšení, odkládačky byly v pohodě, překážky podle plánu, jen na vysílačce musíme zapracovat. Zbytečná ztráta když musím dát 3 povely na položení ! {#emotions_dlg.angry} 

Na obrany jsme nasupovaly druhé, takže jsem mohla dobře vydráždit. Revír i začátek vyštěkání bylo pěkné, ale pak začala vykokovat pomě. Zákusy nebyly úplně plné a pevné a na protiútoku manší brzda. Takže celkem 83 bodů a v součtu nám to dalo na 3. místo Laughing

Každopádně to byl velmi pěkný den, strávený s našimi cvičákovými kamarádkami Verčou a Petrou. 

Fotky jsou tady

20.09.2016

Výlet na slovensko

Ve dench 19.- 21.8. jsme podnikli cestu na Slovensko. Návštěvu chovatele Rockyho jsme nakonec spojili s účastí na závodech.

Vyrazili jsme už v pátek po práci. Bohužel cesta byla plná objížděk a semaforů, takže jsme na místo ubytování dorazili až o půl desáté.

Rychlé večení, krnení a také stkání s manželi Hanajíkovými a pak rychle do hajan,..

Ráno jsme vstávali ve 4, abychom včas dorazili do Koláčna, kde se konal první ze série závodů Ligy slovenských kynologů, Závod SNP.

Já startovala v kategirii SVV1 a mylně jsem se domnívala, že je úplně stejná jako naše ZVV1.

Michal s Rambem si dali tréninkově IPO1 a Verunka s Ashli BH –SK.

Měli jsme ještě fanoušky v podobě Rockyho a Charlie.

Stopy začaly poněkud chaoticky a asi jen tak nezapomeneme na výrok rozčileného p. Hudoka „ tak táhni do píčí!“ když se snažil rozhýbat stojící auta při odjezdu na stopy.

Terény na stopy nebyly jednoduché, šlo o posekaný jetel takže to spíš bylo vyschlé strnište, sem tam kousek jetele. Darcy obdržela 96 bodů, ale spíš protože pan rozhodčí koukal od nášlapu. I když musím uznat, že  Darcy se snažila a poctivě čuchala, i předměty byly moc pěkné. Rambo se s terénem také popral a vyčuchal 79 bodů hodnocení tentokrát bylo poctivě podle MZŘ.

Po Návratu ze stop nás čekaly poslušnsti Darcy pracovala moc pěkně, bohužel při tréninku jsem udělala chybu, kdy jsem se postavila moc daleko od překážky a Darcy se do ní praštila. Při samotné závodě pak překážku raději oběhla .-(. Obdržely jsme 87 bodů a mohlo být 97, to mě moc mrzelo.Rambíček cvičil už v pěkném horku, ale cvičil pěkně největší ztrátu měl na odoložení na kterém začínal a svoji chuť pracovat měl potřebu říct celému světu. Získali s Michalem 90 bodů.

Verunka s Ashli čekalo něco úplně nového. Bohužel Ashli těsně před tím než šla na plac poštípaly vosy a díky nervozitě z neznámého se nezvozita přenesla i na Ashli. Nakonec holky obdržely krásných 48 bodů z 50 a získaly 3. místo v kategorii.

Na obranách se nejvíc odrazil rozdíl zkušebních řádů, a navíc jsme měly úpně první obranu, takže jsem ani neměla možnost Darcy vydráždit. To se odrazilo na revírech, které byly trochu zmatené, ale ve finále oěhla Dracy všechna zástěny a vyštěkání bylo s pauzama a nakukováním po mě. Pak už jsem to kazila jen já. Ke scit Dracy musím říct, že holčička moc pěkně kousala. Obdržely jsme 76 bodů, což namenalo 5. místo ze 13.

Rambo předvedl moc pěkné obrany bohužel při jednom zákroku nedostal možnost ke kvalitnímu zákusu. Dostali 86 bodů, což znamenalo 3. místo v kategorii.

Celý závod mi trochu připomínal staré časy, kdy si nikdo na nic nehrál a prostě si všichni užívali setkání a přátelské měření sil . Velkým zážitkem pak pro mě byl Velký knírač - kupírovaný, kus psa úžasným nabojem a  tvrdou obranou, nebo plížení se psovodem..

Celý závod měl hezkou atmosféru a bylo potěšující přátelké chování k čechům {#emotions_dlg.lol}

 Dostali jsme pozvání na příští rok i s příslibem zajištění dobrého ubytování, bylo to moc fajn.

 

Odjížěli jsme o půl osmé a teprve kolem půl desáté jsme se dostli k Hanjíkům, kteří pro nás připravili grilovačku. Do postale jsme se dostali až po půlnoci.

Následující den jsme ještě na chvíli zastavili na cvičáku a pak vyrazili domů.  Cestou mi Michal splnil moje velké přání, dát si pravé slovenské halošky…. Mňammm.

 

Celý víkend byldoslova vyčerpávající, ale super!... jen kdyby člověk nemusel v pondělí do práce Cry

 

Fotky jsou tady

14.09.2016

Moravská Třebová 20.11.2015

V sobotu jsme ještě s Ditou a Petrou vyrazili na závody v Moracské Třebové. Verča nám fandila a také fotila vše co viděla, Michal si chtěl vyzkoušet Ramba na pouštěčkách a já se rozhodla vyrazit v ZVV1, protože je na této zkoušce překážka bez aportu. Říkala jsemsi že by to mohlo Darcy pomoct odbourat stres, když přichází k překážce.

Darcy odcvičila pěknou poslušnost, největší ztráty jsme měli na áčku u kterého chtěla hned skákat zpátky, tak jak to zná z IPO a na kladině jsem se courala, takže mě na konci sekočila. JInak bylo hodně desítek a tak jsme získali 94 bodů, což mi udělalo velkou radost.

Na obraně to bylo slabší, nemáme ještě dotrénované 4 zástěny takže oběhla jen 2. Při prohlídce se zvedla když jsem se k ní vracela, takže jsem ji tam usměrnila. Všechno ostaní bylo vcelku dobré, jen si to Darcy prostě musí nakousat a naktokovat a pak to bude ještě lepší Smile. Celkem 75 bodů a v součtu druhé místo mě pro začátek moc potěšilo. Příště budeme ještě lepší, protože už vím na čem se máme zlepšovat Tongue out

Michal chtěl s Rambem hlavně otestovat jak zapracovali na pouštěčkách, které Rambo na posledních závodech bojkotoval. Na poslušnosti Rmbo předvedl poslušnost poněkud rozjařounou, oproti jiným závodům se mu nepovedly odkládačky, obdrželi ta ni 86 bodů.

Obrana se mu moc povedla, bodí ztratil za neoběhnutí jedné zástěny,ale jinak bylo vše velmi pěkné. Vyštěkání, kousání zazantní , s plnými zákusy, pouštěná hned na první povel. Zaskouženě pánové obdrželi 94 bodů. Michal z toho měl velkou radost. Celkem pak Michal s Rambem získali druhé místo {#emotions_dlg.yes}.

Po závodě si zacvičila i Verča s Ashli a Micha si udělal s Rockym trošku ovladatelnosti a Rocky taky dostl kousnout.

Byl to velmi pěkně strávený den, mezi fajn limi. Ani nám nevadilo že se teplota navyhoupla přes 5 stupňů. {#emotions_dlg.yes}Laughing

Fotky jsou tady.

24.11.2015

Mistrovství mládeže MSKS Zbraslav 10.10.2015

Otevřené mistrovství mládeže pořádané MSKS pro nás bylo také velko zkušností. Samozřejmě největší pro Verču a Ashli, byl to jejich první závod. Ale i pro nás. Bylo pro mě skoro až neuvěřitelné, že mládežníci na této akci neplatili nejen startovné, ale ani ubytování a jídlo.

Přijeleli jsme v pátek věčer. Verča byla přihlášena do kategorie ZZO a Petra, která jela s námi do kategorie ZZO1.

V sobotu ráno si hly potrénovali a pak se šlo na to. Verunka si vylosovala 2. Petra pak 6.

Ashelka udělala Verče moc velkou radost. Její projev byl neuvěřitelnš radostný, rychlý a zároveň přesný, ale také hravý. To se projevilo zejména na přivolání, aportu kde do Verči radostí vrazila. Bohužel Ashli nevydržela ležet až do konce na doložení a o pár minutek než pro ni Verča šla se zvedla a přišla za ní. I přes to obdržely krásných 50 bodů.

8. místo pak bylo v polovině startovního pole. Ale Ashli se předvedla jako pes který umí Smile

Fotky jsou zde

12.10.2015

MR FO a FBO Bochovice 3.- 4.10.2015

Na začátku září jsme s našimi psisky vyrazili do Bochovic nedaleko Brna. Přihlášeni jsme byli ja s Darcy a Michal s Rambem. Michal sice dlouho váhal, protože Darcy pár dní před odjezdem dohárala, ale nakonec zvítězila chuť zazávodit i s tím že Rambo je z háravky pěkně zblblý.

Darcy startovala jako háravka až na konec. V pátek si Michal s Rambem potrénovali a ubytovali jsme se v penzionu Panský dvůr asi 7 minut od místa konání. Ubytování bylo super moc se nám líbilo a nepochybně přispělo ke velmi pěknému víkendu.

Bylo moc faj že se akce nakonec zúčastnilo šest bovierů. Po celo dobu byla bezvadná atmosféra nejen mezi bouviery, ale mezi všemi účastníky.

V sobotu ráno nás s Darcy čekala stopa. Na krátce posekané , místy vyprahlé trávě. Bohužel po celou sobotu foukal dost velký vítr, takže stopy opravdu nebyly jednoduché. Což se ostaně ukázalo i ve výsledcích, když někteří získaly na stopách jen velmi málo bodů. Darcy se se stopou porala, byla statečná a vyčuchala se 84 bodů :-)

Odpoledne pak nastoupili na stopy IPO3. Trávu měli o něco málo delší, ale vítr fouka stále.

Rambo udělal Michalovi radost, i přes pár zaváhání obdržel 88 bodů !.

V neděli pak začínali IPO3 poslušností. Michal si vylosoval v sobotu 1 a tak nastoupili hned na začátku. Rambo zavičil moc hezky s chutí a někdy možná až moc rozverně, ale byla to poslušnost na kterou se moc pěkně dívalo. Obdržel 88 bodů. Podle mne byl pan rozhodčí možná až moc přísný. 

Obrany pak začaly velmi dobře Rambo pěkně oběhl všechny zástěny, vyštěkání bylo tak super, ani nepřišel Míšovi naproti. Pak to ale začalo. Útěk zákus v pohodě, útok v pohodě, ale když Michal přiházel k němu tak se mu přiřadil k noze dřív.

Podobné to bylo i na přepadu u doprovodu. Navíc se mu nechtělo pouštět a tak pouštěčky byly na dva povely. Na závěrečném útoku byly zákusy také pěkné, razantní. Bohužel u posledního pouštění Michal použil nejdříve Pusť a napodruhé Rambo. Prozhodčí ho za použití jména diskvalifikoval. {#emotions_dlg.no}

Darcy měla po všech obranách prostor k tréninku. Po asi deseti minutách jsme nastpoupili na poslušnost. Bohužel buď byla Darcy unavená po tréniku, nebo ji nesdlože jsem ji nachala ležet na place, ale poslušnost byla pomalá a bez chuti. Navíc si místo sedni lehla, před metrovkou si lehla než jsem ji vyslala na překážku, takže ji oběhla a přeskočila až s aportem. Ale i to bylo po loňském strachu z překážky malé vítezství. Na vysílačce jsem povel k lehnutí musela dát 3x. Takže jen 78 bodů.

Obranu pak zvládla bez větších chyb, s celkem pěknými zákusy a slušnou razancí. Obdržely jsme 85 bodů Smile

Závěrečné vyhodnocení bylo opět v přátelské atmosféře. Radost mi kazyla Michalova diskvalifikace, ale i přes to můžeme letošní mistrovství jen chválit Smile.

Fotky z akce jsou tady

12.10.2015

Junior Open 7.6.2015

Protože Ashli ještě není připravená, rozhodli jsme se , že závodit bude jen Ange, která je ve velmi dobré kondici.

I tento den byl velmi horký a navíc na stadionu bylo vše velmi rozpálené. Ale Ange se stím poprala, i když na aportu mu to bylo trošku pomalejší. Holky obdržely 58 bodů a získali 2. místo. Jsou to naše jedničky.

Fotečky jsou tady 

12.06.2015

Náchodské štěkání 6.6.2015

Náš klubový závod byl naplněný sluníčkem a horkem. Ale povedl se nám a užili jsme si ho Cool

My s Darcy jsme si opět dali ZM a Michal s Rambem IPO3. Verča měla s sebou Ashli a zatrénovaly si spolu. Ange zústala doma a odpočívala na neděli, kdy jí čekal Junior Open.

Darcy se s horkem poprala moc pěkně, udělala mi radost i na obraně i a poslušnosti.

Rambíček se i nadále pral s únavou a také s horkem. Ale co by pro pánečka neudělal a tak se rval statečně. Jen o něj Michal začal mít trochu obavy.

Nakonec jsme my s Darcy i Michal s Rambíčkem obradili první místa {#emotions_dlg.yes} pejsci byli úžasní!

Výsledky zde 

Fotky zde 

12.06.2015

Special Javorka 23.5.2015

Závod v České Třebové proběhl jako první ze série závodů Podorlické ligy.

Z našeho cvičáku jsme vyrazili Verča s Ange, Ashli nasávala závodnickou atmosféru, já s Darcy , potřebujeme zase zvykat po zimě na cizí prostředí a Michal s Rambem, chtěli ověřit výsladky tréninku. K nám se přidal Martin s maliňákem Edou a Petra s malým kníračem Luckym.

Ange s Verčou zabojovaly a skončily druhé o 1 bod. Ange jednoznačně svědčí, že Verča péruje mladou Ashli a s Ange se věnují především procházkám a mazlení :-)

My s Darcy jsme si především vyzkoušeli cizí prostředí a také v tréninku překážku, kterou pilně trénujeme doma. Darcy mi udělala radost, moc se mi líbil její projev :-)

Michal s Rambem startovali v nejvyšší kategorii. Rambo měl evidentně radost ze závodu a tak samou radostí zapoměl na přesnost. Cvičení bylo sice naplněné radostí, ale taky kravikama, které Rambíček při cvičení vymýšlel. I přes to dostali kluci krásných 92 bodů.

Bohužel na obraně se vyvrbil problém, který vznikl na tréninku a patrně také únavou Ramba, vzniklou z prošlého háracího období Ashli a Darcy.

Výslaky jsou tady 

Fotky zde

12.06.2015

Žamberk - 13.12.2014

V sobotu jsme vyrazili do Žamberka a celo cestu tam jsme si říkali jestli nejsme blázni takhle brzy vstávat :-( Když jsme odjížděli z Kostelce bylo na teploměru 7 stupňů a tak jsme si říkali že je dobře že nebude zima. Ale ejhle v Žamberku byly jen tři a za celý den se teplota nevyšplhala výš :-( Verča startovala s Ange v ZZO, kvůli často bolavé tlapce ji ani do vyšší kategorie hlásit nebudem. Až později jsem se dozvěděla o sázce Verči a Martina("stájový kolega"), že když Ange nebude mít víc než 50 bodů, tak že nechá Ange užívat si důchodu. Když šla Verřa s Ange na plac tak jí řekla "tak teď je to na tobe :-)"... a Ange zacvičila na 58 bodů a holky vyhráli !! {#emotions_dlg.yes}

Fotky jsou tady

My s Darcy startovali v kategorii ZM. Darcy pěkně zacvičila poslušnost dostali jsme plný počet :-)). Na obranách se Darcy pak taky pochlapila něudělala žádnou větší chbu a kousala s chutí. 45 bodů nás postavilo na 1. místo ,jupíí :-))

Michal s Rambem měli v kategorii velkou konkurenci. Kromě Martina s Edam ještě dva malňáci a oba velmi dobří a ovčák. Rambo odcvičil poslušnost pěkně, jedinou větší ztrátu měl na ovladatenosti( kterou Michal začat předělávat a ještě není hotovo) jinak  bylo vše velmi pěkné a obdrželi 91 bodů. Obrano pak měli nehezčí 92 bodů a vyhríli taky!! {#emotions_dlg.yes}

15.12.2014

Belgie MS FBO 2014

Máme za sebou největší akci letošního roku. Připravovali jsme se poctivě, Michal kvůli světu vynechal i MR. Nacestu jsme vyrazili v pátek ve dvě hodiny ráno. Cesta byla dlouhá, takže jsme několikrát zastavovali kvůli protažení nohou násich i pejsků. Letos poprvé s námi jela i Verča a její pesani Ange a Ashli. Rambo byl přihlášený do IPO3 a protože jsem velmi netrpělivá, přihlásila jsem i Darcy do IPO1.

Původně jedenáctihodinová cesta se nakonec díky neuvěřitekné zácpě v Antwerpách trvala téměř dvanáct hodin. Hned po prezentaci nás čekal trénink. Nejdříve si zatrénoval Michal s Rambem. Ten je už přeci jenom zkušený a tak byl po všech útrapách schopen zatrénovat i když i na něm byla vidět únava. Navíc od nás jsme odjížděli a venku bylo 5stupňů a v místě pak 23°C.

Darcy byla totálně rozhozená z cesty, prostředí, prostě ze všeho. Při tréninku jsem narazila na to že nechtěla vzít do tlamy  místní aporty. Snažila jsem se jí trochu rozblbnou a dát do pohody, ale nebylo to lehké. Vyzkoušeli jsme také revíry a vyštěkání, při útěku pak nedostala kousnout. Pracovali jsme na gumě.

Večer más čekalo losování. Protože jsem prostě dítě štěsteny vylosovala jsem 1. Vzhledem k tomu že Darcy začíná, potřebovala bych být až další v pořadí, abych mohla Darcy vydráždit na obranách na předchozího psa :-( Michal nelosoval obdržel č.13 abychom měli stopy ve stejný den, tedy v neděli :-(.

Ubytovní jsme byli v mobil homu, bylo to pěkné a v hezkém prostředí. Kempy v Belgii jsou velmi pěkné a procházky byly balzámem na duši :-)

V sobotu ráno jsem nastupovala hned v první dvojci , jako jdenička, tedy nejdříve na ovladatelnost. Darcy jsem nechala před placem, který byl opocený a čakali jsme až vše vypukne. Bohužel už jdyž jsme přicházeli dát hlášení, jsem na Darcy videlě že není v pohodě, byla velmi nesoustředěná. Sice jsem se snažila Darcy nakontaktovat, ale holčička byla natolik rozhozená prostředím, že to nebylo co znám...

Problém byl s aporty. Volná aport mi přinesla až na druhý povel, aport přes metrovku odnesla na plac a musela jsem použít povel ke mně, což samozřejmě znamenalo 0b.

Aport přes áčko byl pak rozhozený mnou, neboť ze samé nervozity jsem ho napoprvé odhodila na diváky :-O. Na podruhé jsem ho hodila už dobře, nicméně Darcy se šla raděj podívat na diváky taky(i s aportem) a já opět musela použít povel ke mně :-(..tedy další nula.

Ale radost mi Darcy udělala na vysílačce, kteru zvládla na jdničku :-) Odložení pak bylo také stoprocentní :-)

Příprava na obrany byla o  nadřáždění jenom prásknutím bičem a byli jsme s Michalem domluvení, že na revíry ji povedu na vodítku a pokusím se jí neutlumovat. To se naštěstí podařilo. Bohužel místo vyštěkání bylo ve stínu a tak Darcy, která oběhla první zástěnu běžea na druhou naslepo a musela jsem jí vyslat podruhé. Naštěstí Darcy figuranta našla a začala vyštěkávat.  Bez problému jsem ji odvolala a ovladatelnost na přecházení k figorantovi byla také v pohodě. Zákusy byly pěkné, a měla jsem moc velko radost že Darcy zvládla i pěkně útok, maličko si sice přibrzdila, aby mohla dobře kousnout ale o to byl zákus lepší :-) málem jsem za samé radosti zapoměla na boční doprovod, ale figurat se narovnal a mě došlo že by mělo být ještě pokračování :-)).

Michal s Rambem nastupovali jako první ve skupině a tak taky Michal neměl možnost Ramba na obranách nadráždit, ale bylo fajn, že na poslušnosti  nastupovali nejdříve na ovladatelnost.

Rambo byl dobře naladěný a tak jsme doufali že se ukáže :-) Ale...jak to bývá chybička se vloudila. Pes který byl na odložení neustále štěkal a poskakoval, což Ramba, který na ovladatelnosti procházel pár metrů od něj velmi rušilo. Nakovec se odložený pes zvedl a šel k paničce, když byl Michal s Rambem ve skupině. Naštstí rozhodčímu došla trpělivost a posuzování psa na odložení ukočil a tak Rambo mohl zbytek poslušnosti předvést tak jak umí. Na rozhodčím bylo vidět, že se mu Rambova poslušnost velmi líbila. Kluci obdrželi 88 bodů, ale je fakt, že vyšší hdnocení již rozhodčí neudělil za celou dobu soutěže a tak Michal s Rambem získali i ohodnocení za nejlepší poslušnost IPO3.

Na následující obrany se Michalovi podařilo Ramba dobře nachystat, ale pověstné štěstí nikde...Když vcházeli na plac tak po Rambovi vystartoval boldoček. Paní sice psa měla na vodítku ale pustila ho na Ramba, který procházel vstupní brankou. To mělo samozřejmě patřičnou reakci za strany Ramba, všichni víme jak miluke ty "malé potvory" :-)). Takže první dva směry byly o tom že Rambo hledal toho malého prudiče... naštěstí se Michalovi podařilo Ramba ovládnout a zbývající čtyři směry pak už byly v pořádku. Zrovna tak i vyštěkání. Následující práce byla s ohromnou chutí, zákusy velmi razantní a pevné. Při závěrečném útoku si Rambo ani nepřibrzdil. Rozhodčí si na konci neodpustil poznámku k figurantovi " to koukáš, co?" :-)) Za obrany obdrželi pánové 90 bodů a potlesk :-)

Po prvním dni byli Rambo s Michalem první... ale čekal nás ještě den druhý....

Večer pak následovalo večerní posezení a grilování. U dlouhého stolu jsme seděli s paní De Win a s německými přáteli. Bylo to prima.

V neděli jsme vstávali brzy, protože nás s Darcy čekala stopa. H hned od rána bylo vše špatně. V místě dění jsme měli být v sedm hodin, ale bohužel brána k výjezdu z kempu ne a ne nás pustit ven. Až přesně v sedm se otevřela. To znamenalo zběsilé volání pořadatelům a domlouvání co a jak. Nakonec nás do místa odvedli za ostaními. Stopy se kladly na trávě, asi šest centimetrů vysoké. Vylosovala jsem si 2.

Darcy čuchala z počátku pěkně, ale postupně se její soustředěnost zhoršovala. První předmět byla na prvním úseku, označila ho zastavením, ale označila :-) Lomy byly nepřesné v jednu chvíl jsem se bála, že nedodeme. Ale pak jsem se rozhodla na Darcy trochu houknout a psychicky zatlačit. Udělělala jsem dobře, protože konec stopy pak odčuchala pěkně a přesně označila i předmět. Obdržely jsme 87 bodů.

Míša s Rambem měly být na stopě v době oběda. Bohužel před tím než měli jet na stopy došlo k podivným přesunům a rozdělovámím skupin. Navíc odjeli na stopy bez nás a když jsme dorazili na místo, měl již stopu přidělenou v podtatě podle pořadí ve skupině.

Tato skupiny měla terény na místě o kterém se říká že tam vždycky hodně fouká, je to v blízkosti kanálu, který vede vítr od moře. Navíc oproti sobotě byl v neděli daleko větší vítr všeobecně. Na tomto místě pak foukalo velmi silně s prudkým nárazovým větrem. Ne příliš vysoká tráva cca 8cm byla sfoukaná na zem. Rambo se na stopu těšil a velmi se nažil, ale Michal říkal, že ji prostě necítil. Navíc jsem si později uvědomila, že jsme neviděli kladeče, kteří by postupně stopy kladli, ale vše bylo již našlapané když jsme tam přijeli. Z této skupiny došel pouze jden pes. Skupina ve které měl jít belgičan byla posunuta a jela na jiné terény. Rambo obdržel pouhých 21 bodů což znamenalo konec všem nadějím :-(

Všechno co se ten den stalo v nás nechalo pocit, že nebylo vše košer a postupně v nás tento pocit jen sílil. O to víc zamrzelo, že mistrně světa měla na poslušnosti  a obranách stejné body jako Michal s Rambem ale stopu šla v sobotu....

Bohužel jsem byli nepřipraveni a podobnou situaci, byli jsme přesvědčení, že se se všemi známe a že žádné levárny se dít nebudou. 

Každopádně Rambo na sebou upozornil velmi krásnými výsledky na poslušnosti a obraně a budeme doufat, že příští rok ve Finsku a nebo v roce 2016 u nás mu to konečně výjde a užije si bednu, kterou si podle mého zasloužil už letos :-)

Pár fotek.

Videa

11.11.2014

Mistrovství České republiky FO a FBO - Kyjov

Víkend jsme strávili na Moravě, přesněji v Kyjově. Konalo se zde Mistrovství České republiky Francouzských ovčáků a Flanderských bouvierů.

Na akci jsme odjížděli již v pátek, protože jak je na této akci zvykem, i letos byla možnost si zatrénovat. Tréninky poslušnosti a obran byly možné v pátek.

V sobotu ráno pak již proběhlo zahájení závodu, losování čísel a od 9,00 hodin se vyráželo na stopy a to ve skupinách. V plánu byly dopoledne stopy, po obědě poslušnost a v neděli obrany.

Na soutěži startovala Verča s Ange v kategorii FPr1. My s Darcy jsme byly přihlášené do IPO1. I když jsem po nehodě, která se stala na tréninku při aportu přes překážku, žádala pořadatele o umožnění startu v kategotii ZM. Bohužel mi to nebylo umožněno {#emotions_dlg.sad}.

Michal se rozhodl nazávodit v rámci přípravy na Mistrovství světa, které nás čeká za tři týdny. K tomuto rozhodnutí ho vedlo hned několik věcí. Za prvé terény na stopy na této akci byla hlína. Tento terén by mohl mít negativní vliv na jistotu práce na stopě, Michal trénuje na trávě, která bude v Belgii. Další věc bylo načasování tréniku a v neposlední řadě akce , která probíhala vlastně po tři dny byla pro psy velmi vyčerpávající, což se potvrdilo na vyčerpání Darcy po této akci.

První na stopy vyrazila Verča. Bohužel terén na stopách byl těžký, což jasně řekl i pan rozhodčí Kubeš a milá Ange to na lomu zabalila. Undecided Verča byla velmi smutná, protože Ange dokáže pracovat na stopě velmi pěkně.

Nutno říci, že na stopách mělo problémy poměrně dost psů. Přeci jenom ne každý má možnost trénovat v průběhu roku na hlíně.

Darcy se sestopou poprala statečně. Velmi jsem se stopy bála(ostaně jako všeho), s Darcy  jsem na hlíně sice byla a čuchala na ní celkem dobře, ale neměla jsem tušení jak se popere s délou stopy a navíc bez jakéholi odměny. Darcy mě velmi pěkně překvapila. Jednak měla úplně čisté předměty a navíc to nevzdala ani v úsecích kde měla stopu jednoznačně pošlapanou. Udělěla mi velkou radost a obdržela 85 bodů Smile.

Odpoledene kolem čtvrté hodiny nás čekala poslušnost. Se startovním číslem 22 jsme začínaly odložením. To jsem tady taky netrénovala {#emotions_dlg.zzz}! Ale Darcy byla vzorná. Kromě malého začuchání na začátku se ani nehla a vzorně ležela. Ovladatelnost a další cviky byly docela pěkné, bohužel jakmile jsme se začaly připližovat k aportu a především k překážce začaly problémy. Aport volný Darcy ještě vypracovala pěkně, buhužel po příchodu před překážku odemně utekla a nachtěla se před ní přiřadit. Takže následovala diskvalifikace v poslušnosti pro neovladatelnost. Paní rozhodčí Skalická řekla, že to je škoda, protože do té doby byly cviky provedeny  většinou ve známce velmi dobře, případně výborně.Cry Co se dá dělat, je to škoda a čeká nás ještě hodně práce do startu na MS.

V neděli čekali všechny obrany. Kategorie IPO1 začínala po deváté hodině a my s Darcy šly poslední. Měla jsem tedy dost prostoru abych Darcy na obrany připravila. A  osvědčilo se to.

Darcy předvedla pěkný revír i vyštěkání. Následující cviky byla pěkně ovladatelná a zákusy také byly dobré. Sice paní rozhodčí vytkla povolování zákusu a i nějaké překusy, ale nakonec jsme měly z jedniček nejhozčí obranu 87 bodů {#emotions_dlg.lol}.

V součtu to pak znamenalo třetí místo v kategorii IPO1! {#emotions_dlg.yes}

Darcy mě moc potěšila na stopách i obranách, a na poslušnosti vlastně také, jen jí musím zkamarádit s překážkou...je to ale náročný úkol a doufám že se mi podaří ho zvládnout.

A co napsat k mistrovství? Celá akce proběhla na krásném místě co do prostoru tak i ubytování, pořadatelsky také vše klapalo, rozhočí byli fajn a figuranti také odvedli pěknou práci. Jen jsem měla pocit, že akce není dělaná pro lidi, ale jen pár pořadatelem vyvolených. To je ale můj pocit.

Jako důležitější ale vidím přátelskou atmosféru mezi závodníky z řad bouvierů a ....že jsme se nachechtali {#emotions_dlg.jokingly}.

Fotografie z akce jsou tady.

08.10.2014

Závod poslušnosti Česká Třebová Javorka

V sobotu 27.9. jsme vyrazili potrénovat na závod poslušnosti do Třebové. Michal si zatrénoval IPO3, jako přípravu na misrovství světa, které nás čeká na přelomu řína a listopadu. Rambova poslušnost byla lepší než v Lukové, ještě je potřeba něco málo doladit, ale každopádně se tentokrát podařilo Ramba dobře naladit. Svou kategorii vyhráli {#emotions_dlg.yes}.

Verča s Ange startovali v kategorii ZM. Ange stratila hodně bodů na přivolání, kde se na volno vyvenčila. Všechno statní bylo skoro bez ztráty nabo se ztrátou jednoho bodíku. I aport se Ange moc povedl. Hoky skončili těsně pod bednou na čtvrtém místě. Bohužel naši čtyřnozí miláčci náa dostanou pokaždé něčím novým {#emotions_dlg.sad}. Ale I tak Ange udělala svým cvičením Verče radost Smile.

Jela s námi i Ashelka a pozorně sledovala jak se co dělá Cool.

Fotky ze závodu jsou tady.

 

30.09.2014

Luková 13.9.2014

V sobotu jsme museli vstávat opravdu brzy, ještě před pátou hodinou. S Večou jsme byly přihlášené do kategorie ZM. Verča pak závodila v poslušnosti a stopě, my dvě s Darcy jsme si vyzkoušely všechny tři discilíny. Michal s Rambem pak tradičně IPO3 ale beze stopy.

Startovala jsem jako jednička, což mi nevadilo, ale na obranách to bylo špatně, byl to náš první závod  s obranou a Darcy potřebovala jít alespoň druhá, aby se rozdráždila, a zjistila, že jsou obrany. Začínaly jsem poslušností. Darcy cvičila pěkně, chybu udělala na aportu, kde si překousla a k noze se začala přiřazovat dřív. Obdržely jsme 47 bodů. Jako trojka pak startovala Verča s Ange. Ange cvičila opravdu moc hezky, nejvíc bodů stratila na aportu, kde se před ním zastavila a po chvilce ho přinesla. HOlky dostala 45 bodů.

Michal s Rambem starovali jako čtyřka. Bohužel Michalovi se nepodařilo Ramba dostat do pohody, a tak Rambo pracoval pod tlakem a nesoustřděně. Navíc vysílačku provedl na hranici bodování, takže na poslušnosti získali "jen" 86 bodů.

Po poslušnostech nás s Verčou čekaly stopy. Terén byl vyšší jetel s trávou. Bála jsem se aby Darcy nešla s hlavou nahoře a tak jsem stopu prošlápla. Vzhledem k tomu, že na stopy stále dávám granule, byla jsem velmi zvědavá jak se Darcy popere s tím, že tam žádné nejsou.

Velmi mě potěšilo, že Darcy odpracovala stopu se zájmem. Obrdžely jsme 47 bodů.

Ange na začátku zkoužela jstli jí projde žraní trávy, ale Verča nezazmatkovala a přiměla jí aby pracovala tak jak má. Výsledkem byo 44 bodů.

Po návratu nás čekaly obrany. Velmi jsem se jich bála. V cizím rostředí na cizího figuranta a navíc první. Bohužel jsme sebou neměli bič a i když dal Michal Darcy kousnout, šla na obranu nerozzlobená. To se projevilo na vyštěkání. Z prního směru se vychýlila na reklamní desky, které byly kousek vedle, ale jak se ukázalo, nebyla jediná. Při vyštěkání se nantáhla na figuranta sice na střídačku na něj štěkala a pak od něj zace odcházele a teprve až jdyž jsem  k  ní přišla, začala před ním štěkat tak jak umí. Kousání pak už bylo moc pěkné. Ochrana psovoda a odolnost byly plné, na hlaďáku po plném zákusu sjela na půl držky takže tam byla ztráta. Díky ztrátě na revírech a vyštěkání jsme získaly pouze 36 bodů, ale byla jsem moc ráda, že jsme si obranu vyzkoušely a vím  na čem máme pracovat.

Rambo předvedl vlemi pěknou obranu, moc nás potěšilo téměř bezchybné vyštěkání. Pánové získali 89 bodů ale s ostaními jsme se schodli, to mohlo být o bodík dva víc.

Nám se s Verčou podařilo obsadi druhé a třetí místo a tak jsme se poslavily společně na bednu {#emotions_dlg.lol}

 

Fotky jsou tady

14.09.2014

Obranářský závod v Hronově 5.7.2014

Závod proběhl tradičně první sobotu v červenci. Protože zde jsou otevřeny pouze kategorie národního zkušebního řádu, závodily jsme pouze my dvě Verča s Ange a já s Darcy, obě v kategorii ZZO. Verča proto, že Ange je přece jen už zase o kousek starší a musíme ji šetřit, Darcy zase připravuji na mistrovství a tato kategorie nám nenarušuje trénink.

Angela opět Verče naznačila , že by ráda kdyby mohla do důchodu , ale odcvičila dobře, s Verčou získaly 53.

Darcy byla po dni volna při chuti cvičit a byla radost se na ni podívat. Líbilo se to i rozhodčímu. Získaly jsme 59 bodů a skončily na druhém místě. Darcy mi udělala radost.

Doufám, že příští závod už budeme v kategorii ZM v rámci přípravy na MR. A u Verči zase bude mít Ange konkurentku, tak se třeba také začne víc snažit Smile 

Fotky ze závodu zde.

12.07.2014

Vysoké Mýto - 14.6. 2014

Na závod ve Vysokém Mýtě jsme vyrazili všichni tři i s pejsky, ale závodili jen Michal a Verčou. My s Darcy jsme si jen zatrénovaly poslušnost.

V kategirii ZZO bylo 15 účastníků. Verča s Ange startovaly až na konci. Přesto, že si Verča Ange hejčká, Angela zazdila aport a celkově dávala na jevo že se jí zrovna moc cvičit nechce. Zato kraviky s Verou jí moc baví...Holky získaly 50 bodů.

Míša s Rambem zazářili především v obraně. Rambo obranu zvládl na krásných 94 bodů a získali pohár pro nejleošího obranáře. Při poslušnosti Ramba rozhodilo upadlé starovní číslo, které se povalovalo u výchozího bodu a tak poslušnost byla dost nesoustředná, ale spoň z Michalova pohledu Wink .

Fotky jsou tady a ve videích jsou Rambovy obrany.

17.06.2014

Jarní závod Obedience

V neděli 8.6. jsme velmi brzy ráno vyrazili do České Třebové na další závod v Obedience s Verčou a Ange. Protože předpověď slibovala na tento den velmi horké počasí, tréniky začínaly již po sedmé hodině. Podle časového harmonogramu měly holky startovat v první skupině OB1. Celkom v této kategorii starovalo 11 psů. V první části je odložení, to se Ange podařilo, získala 10 bodů, tedy plný počet. V části individuální pak nesplnily jen jeden cvik a to odložení v sedě, kde si Ange lehla. Ostaní cviky už se holkám povedly, dokonce SLV na dálku také :-). Verča přišla na to jak potrénovat při tréninku,aby Ange dobře cvičila. Také se osvěčil trénink v týdnu. Holky sice na bedně nebyly, ale získali známu velmi dobře. Myslím, že i když je potřeba ještě doladit pár věcí, Verča byla s výkonem Ange spokojená. Natočili jsme i video SmileCool

17.06.2014

Náchodské štěkání 7.6. 2014

Závod pořádaný naší domovskou organizací byl ponamenán krásnýn počasím, možná až moc horkým. Aůe pejsci ho zvládli se ctí a my jsme se také pochlapili Wink.

Já s Verčou jsme startovali v kategorii ZZO. Sice jsem si představovala, že už budu závodit v kategoriích s obranami, ale protože odbourávame napadání při vyštěkání.

S Darcy jsme startovali první. Darcy cvičila hezky, pan Jánský vytýkal jen drobnosti, jako šikmější přisednutí, drobný překus a podobně. Obdržely jsme 56 bodů, což stačilo na 4. místo.

Verče Ange cvičila pěkně, p. rozhodčí jim zadal nižší známky za pomalejší předvedení, což vzhledem k věku a kostituci Ange nemůžeme brát jako chybu. Holky získaly 53 bodů.

Michal s Rambem si dali tradičně IPO3. Rambo zvládl horko dobře, pan Jánský mu v poslušnosti vytýkal spíše drobnosti. Při obranách jsme pak měli všichni radost, protože na rozdíl od závodů v Třebové, Rambo zvládl velmi pěkně vyštěkání i dohlídačky . Chlapci zíkali třetí místo.

Závod se nám podařil a bylo faj po něm ještě posedět a pokecatCool{#emotions_dlg.beer}

Fotky jsou tady.

16.06.2014

Junior Open

V sobotu 24.5. proběhl v České Třebové Junior Open. Verča s Ange si vyzkoušely start v Obedience. Vzhledem k tomu, že tato soutěž probíhala až v odpoledních hodinách  nepředvedla Ange to co umí a Verča byla smutná. Na omluvu Ange, není tak dlouho co byla operovaná a určitě ješte nebyla v ideální kondici. To to bude teď pro Verču velký úkol. Dostat Ange do tempa a kondice. Nepochybuju, že se jí to podaří Wink.

Holky obsadily 4. místo, ale především to pro ně byla ohromná zkušenost, zejména pro Verču, která v Obedience startovala poprvé. Příště už budou vědět co a jak a určitě bude Verča spokojená i s výkonem Ange.

28.05.2014

Hronov - výcvikový secvik

Tradiční prvomájový secvik v Hronově, je výborný způsob jak zahájit závodní sezónu. Při cvičení je možné používat motivace, ať už pamlsky nebo aporty. V letošním roce Verča s Ange soutěžili sice v kategorii ZZO, ale pojali to jako trénink na OB1. Podle této zkoušky čeká holky 24.5. MR mládeže v obedience. Ovladatelnost a vše ostaní absolvovaly nez vodítka. Ange cvičila s chutí a zaslouženě se umístily na druhém místě. Vyšlo i pěkné počasí a tak se nám celá akce líbilaCool.

13.05.2014

Vánoční závod - Žamberk - 14.12.2013

V sobotu jsme se rozloučili s letošní závodni sezónou v Žamberku. Závodili jsme všichni tři.

 Verča a já v ZZO a Michal v IPO 3. V kategori ZZO nás bylo 15. Angela cvičila docela pěkně, jen se vybodla na aport. S ním v poslední době zlobí a tak Verču čeká přes zimu pořádně vše natrénovat. Holky získali 55 bodů a páté místo.

Darcy byla od rána plná energie. Naštěstí se mi podařilo nakontaktovta ji na sebe a tak pracovala pěkně. Ztrátu jsme měli na aportu, u kterého Darcy překousla. 57 bodů pak znamenalo druhé místo Smile.

V karegorii IPO3 se dařilo Michalovi s Rambem. Poslušnost Ramba byla sice rozverná a ztratili body za spoustu drobných nepřesností jak už to tak na IPu bývá přesnost je základ. Výsledných 86 bodů byla nakonec nejlepší poslušnost.

Na obranách pak bylo vidět, že se Michal s Pavlem vrhli na opravu dohlídaček a vyštěkání. Výsledných 92 bodů znamenalo 1. místo v kategorii a také vítězství absolutní {#emotions_dlg.lol}.

Přesto, že počasí bylo pochmurné, my jsme odjížděli spokojení, protože pejsci pracovali pěkně  a měli z nich radost. Laughing

 

Fotky z akce.

14.12.2013

Moravská Třebová - 23.11.2013

Do Moravské Třebové jsme si jeli zazávodit všichni tři. Verča s Ange, já s Darcy a Michal s Rambem.

Já s Verčou jsme závodily v kategotii poslušnosti ZVV1 a Michal tradičně v IPO3.

Nejdříve startovala Verča s Angee. Verča se bála ovladatelnosti, aby se za ní Ange netáhla. Naštěstí Ange pracova hezky a tak měla Verča velkou radost. Škoda byla, že Ange neskočila metrovku. Kdyby jí skočila, byly holky bezkonkurenčně první. Získaly 83 bodů.

Když byla Ange na odložení, nastoupily jsme na plac s Dracy my dvě. Darcy byla hodně roztěkaná, při ovladalnosti, šla sice pěkně, ale jinak byla neuvěřitelně rozpustilá, ale zároveň měla ze závodění radost a bavilo ji. Díky chybám na štěkání,kladině a áčku jsme získali 86 bodů, což stačilo na 5. místo. Radost mi udělala pan rozhodčí, když při hodnecení řekl, že byl tak zaujatý Darciným projevem, že zapoměl posuzovat {#emotions_dlg.lol}.

Michal s Rambem byl na palce s cvičákovým sparing patrnerem Martinem s Edou. Začilal ovladatelností. Rambo byl rozverný a tím pádem také nepřesný, ale i jeho poslušnost bavila. Rozhodčí poslušnost ohodnotila 89 body.

Obrany pak byly pěkné, chuťové. Největší bodovou ztrátu měli Michal s Rambem na vyštěkání, když Ramo nečekal na povel k přiřazení k noze. Jinak tam byly zpíš drobnosti, ale rozhodčí obranu pochválila jako velmi razentní a výraznou. Body ve výši 89 a 87 pak stačili na druhé místo.

I když na bedně nakonec stál jen Michal s Rambem, odjížděli jsme spokojení všichni, protože naši pejsci cvičili s chutí a bavilo nás to.... a o tom to přeci je..Wink

Fotky zde

28.11.2013

MS FBO - Holandsko, Heteren

Ve dnech 25. - 27.10. 2013 proběhlo Mistrovství světa flanderských bouvierů. Pořádající země - Holandsko určila jako místo dění Heteren, ve kterém jsme již jednou byli a to v roce 2008.

Letos jsme měli dva reprezentanty a to Michala s Rambem a Ladislava s Eugumou. Oba startovali v kategorii IPO3.

V pátek proběhl trénink a odpoledne pak zahájení a losování čísel. Michal si vylosoval startovní číslo 22. To znamenalo v sobotu odpoledne poslušnost a obranu, v neděli pak stopu. Bohužel jak se později ukázalo, toto pořadí bylo hodně nevýhodné, protože v neděli foukal velmi silný vítr.

Večer proběhl ještě meeting WUB za účasti zástupců zúčastněných zemí. Dozvěděli jsme se na něm mimo jiné, že příští rok neproběhne   MS v plánovaném Švýcarsku, ale v Belgii.

V sobotu již od rána začalo posuzování podle  vylosovaných čísel, nejdříve kategorie IPO1 pak IPO2 a nakonec část IPO3.

Rozhodčí, který posuzoval poslušnosti posuzoval velmi přísně, vyžadoval rychlost a výrazný projev.

Velmi jsme se báli aby si Michal nevylosoval číslo ve dvojici s Hootchem se kterým měl konflikt v Dánsku. Naštěstí každý startoval v jiné dvojici. Naše radost, byla při společném hlášení ta tam, protože na plac nastupoval Michal s uštěkaným poblázněním bouvierem, který štěkal při každém kroku.{#emotions_dlg.zzz} Ramba to dost rozhodilo a chvíli trvalo než se srovnal. Ale nakonec poslušnost zvládl, škoda že při vysílačce sledoval koně se kterým trénovali na vedlejší ploše a neběžel pořádně. Na vysílčce měl největší zrátu 4 bodů. Celkvě získali 88 bodů. Nejvyšší bodové ohodnocení poslušnosti v soutěži bylo 94 a 91 bodů.

Na obranách pak figurovali poměrně mladí figuranti, kteří byli velmi pyšní na to že figurovávají maliňáky. Byli rychlí a velmi důrazní, některých mladých psů v kategorii IPO1 tak došlo k vyhnání. V některých momentech mi přišlo, že mladé psy vyhnali až zbytečně tvrdě.

Starší psi, ale s figuranty problém neměli. V první části měl spíše problém figurant, když na něj kousal dobře narostlý bouvier, měl někdy co dělat aby s ním odběhl do stanovené vzdálenosti. Ale snažil se a jeho práce byla poctivá.

Rambo zvládl čisté revíry a vyštěkání, nějaké  body stratil za otáčení se na Michala.

V útěku byl pak prostor k odložení velmi blízko u figuranta a Rambovi se v tak krátkém úseku nepodařilo srovnat se do dobrého zákusu. Zákus u hlídní byl pak pěkný. Zrovna tak zákus u přepadu při doprovodu se mu povedl. Byl velmi razantní a pevný.

Při útoku na psa měl bohužel jednostranný  zákus. Následný zákus při hlídání byl pak opět velmi pěkný. Bohužel měl Rambo neustále potřebu sledovat Michala a tak tam také byly nějaké bodové srážky. Výsledná známka obrany byla 84 bodů.

Po prvním dni byli Michal s Rambem druzí.

Večer nás pak čekalo barbecu. Posezení bylo velmi zajimavě řešené a i když jsme z počátku byli trošku vyděšení, když jsme si na švédském stolu mohli vybrat syrové maso, nápad se pak při společném grilování  ukázal jako bezva myšlenka.

Nedělní ráno začalo výraznýmí průtržemi a velmi silným větrem. Jak se ukázalo tak ve volném prostoru byl vítr ještě silnější a velkýmí poryvy, které odnášely kšiltovky a obracely deštníky. Ty se vůbec nedaly použivat.

Rambo na stopě hned na začátku čuchal velmi pěkně a sledoval pečlivě stopu. Po prvním předmětu, který označil přesvědčivě se rozešel s velkou chutí a nasazením. Zvládl první lom a dostal se na druhý úsek, kde měl vítr v zádech. Bohužel v tenhle moment byl zlomový. Díky větru Rambo přešel lom a na rozfoukaném prostoru se mu již nepodařilo dohledat stopu. Byla to velká škoda Cry.

Celá akce byla velmi pěkně připravená, závěrečné vyhlášení pak bylo krásnou tečkou na závěr.

Jak řekl náš spolubojovník Láďa,..." zjistili jsme co máme dělat jinak a lépe.."

A tak hurá trénovat, ať nás v Belgii nic nepřekvapí a já doufám, že už s Darcy nebudeme jenom diváci, ale budeme naši zemičku také reprezentovat Wink.

Fotografie jsou zde.

29.10.2013

Kyšperecká noc - Letohrad

V sobotu 12.10. jsme vyrazili na další závod Podorlické ligy. Bohužel s námi nebyla Veča s Ange. S Darcy jsme soutěžili v kategorii ZZO, Michal s Rambem pak v kategorii IPO3. Naštěstí přes všechny hrozby i letos vyšlo počasí a tak nebylo těžké vydržet až na noční obrany. Závodu se také zúčastnila Zuzka s Beanii. Jak my s Darcy tak Zuzka s Benii jsme získaly 55 bodů. Bohužel to na bednu nestačilo, ale holky neudělaly žádné větší chyby. Míša s Rambem zvládli vcelu dobře poslušnost, i když bylo vidět, že je Rambo unavený. Tak na nás působili s Dracy už ráno. Na obranách se pak Rambova únava projevila daleko víc... Rambo opustil figuranta. Závod byl pěkný i když nám zamotal hlavu..

Fotky ze závodu jsou zde.

15.10.2013

Mistrovství republiky FBO a FO

O víkendu jsme vyrazili do Břehů kde mělo proběhnout již 5. mistrovství tří plemen a to flanderských bouvierů, briardů a bauceronů.  Celá akce byla zkomplikovaná tím že Darcy hárala. Znamenalo to, že jsem do Břehů u  Přelouče jela sama, nedříe sama  na zahájení závodu a pak v neděli jsme jeli s Darcy spolu.

V sobotu závodili Michal a Verča. Nejdříve proběhly v sobotu stopy IPO3. Michal  s Rambem vylosovali číslo 2, jako startovní i na stopách. Na stopě z počátku vše vypadalo v pohodě, ale na lomu se Rambo zarazil a i když se snažil, skončil na lomu. Nepovedená stopa pak znamenala  konec nadějím na získání titulu mistra republiky. Po Míšovi šla na poslušnost Verca. Snažila se Ange připarvit  co nejlépe, ale Ange jí pěkně vypekla.  Při ovladatelnosti vše šlo pěkně až do pomalého kroku. při pomalé chůzi Ange doslova usla a Verče se jí nepodařilo propbudit. Navíc při přivolání při odložení v leže místo aby běžela k Verče tak jí minula a Verča jí musela volat ještě jednou {#emotions_dlg.sad} .  Naopak potěšila Verču s vysílačkou, kterou zvádla na plný počet bodů. Celkových 60 b. bohužel nestačlo na zapsání zkoušky.

V neděli začínali Michal s Ramebem hned v první dvojici na poslušnosti. Začínali odložením. Bohužel Rambo den před tím nežral, byl omámený naší háravkou a tak jsme se obávali jak bude vše zvládat. Ukázalo se, že i přes velký hendikep zvládl Rambo poslušnost na jedničku, jediné ztráty pbdržel  za přisedání s výskokem. Získali  ohodnocení za nejlepší poslušnt MR.

Obrana pak byla také poznamemána Dracyným háráním. Rambo byl velmi nafixovaný na Michala a tak věškeré ztráty bylay za otáční se na pánečka, místo hlídání figurnta. I přes to měli druhou nejlepší obranu.

V průběhu dne také došla řada na háravky. Nastopě se na mě Darcy vyprdla. Jediné co bylo dobré byl předmět Undecided.

Na poslušnosti jsme si užili pořádný slejvák a v podobném duchu pokračovaly obrany. Na nich jsem to pro změnu skazila já, když jsem špatně vyslala Darcy na revír.  Vyštěkání pak zvládla Darcy moc pěkně a dobré byly i zákusy. Bohužel nepovedené zástěny znamenaly pouze 36 bodů v obraně.

Celý závod byl pěkně připravený, naši pejsci dostali moc dobré pochoutky ze sušeného masa.

A tak se už dnes těšíme na příští MR, které proběhne na Moravě.

Fotky a videa jsou zde.

17.09.2013

Lukovský pohár

Do Lukové jsme vyrazili potrénovat v rámci přípravy na MR, které proběhne  o víkendu 14.-15.9. v obci Břehy u Přelouče. Vzhledem k tromu, že Darcy mi začala minulý týden hárat, bylo vše jiné než jsme si původně mysleli. Michal se rozhodl Ramba odhlásit a do Lukové jsme jeli jen já a Verča, obě do kategorie ZM s tím, že budeme závodit je v poslušnosti a stopách.

Obě jsme si užily trápení. Zatímco Darcy se úplně vyprdla na stopu, a to tak že totálně! První úsek ještě šla, ale pak už jí to přestalo bavit a tak lom byl děsný a rozlýtaný , nakonec došla k předmětu, který úspěšně přešla, vsledných 28 bodů bylo ještě hodně.

Ange šla stopu moc pěkně vyšla čistý lom a pěkně sledovala stopu. Bohužel přemět sice označila, ale pak pokračovala dál a tak předmět nabyl hodnocený.

Na poslušnosti to pak bylo obrácené. Darcy sice s chybami ale docela pěkně odcvičila poslušnost na 47 bodů. Zato Ange se na poslušnost vybodla a Verča se po ovladatelnosti nechala diskvalifikovat.

Takže tento závod nic moc, ale příště to bude snad lepší Cry.

Fotky ze závodu jsou tady.

10.09.2013
« | 1 2 | »
© 2011-2016 všechna práva vyhrazena. Tvorba stránek